Overbygning/Prosjektering/Plattformer og spor på stasjoner/Vedlegg/Plattformer og lasteramper mot spor i kurver

Fra Teknisk regelverk utgitt 8. oktober 2024
< Overbygning‎ | Prosjektering‎ | Plattformer og spor på stasjonerDette er den godkjente sideversjonen av denne siden, samt den nyeste.

Generelt

Bane NOR anvender dynamisk metode etter EN 15273-3:2013 for å dimensjonere referanseprofil. Referanseprofilet legger til grunn at referansekjøretøy med største tverrsnitt langs hele kjøretøyet skal kunne framføres uten innskrenkinger langs sporet. Referansekjøretøy er vist i Underbygning/Prosjektering og bygging/Profiler og minste tverrsnitt#Kurveutslag

Beregninger etter dette vedlegg ivaretar krav til horisontal avstand plattformkant - spormidt i TSI Infrastruktur (4.2.9.3). For dette kravet gjelder en norsk tilpasning i Forordning (EU) nr. 1299/2014. https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2015-10-05-1163.

Definisjoner

Kp = kurvepunkt

OB =overgangskurvens begynnelse

OE =overgangskurvens ende

h = overhøyde i spor [mm]

A0 = avstand fra senterlinje spor til plattform/lasterampe på rettlinje [mm]

Ai = avstand fra senterlinje spor til plattform/lasterampe i innerkurve [mm]

Ay = avstand fra senterlinje spor til plattform/lasterampe i ytterkurve [mm]

Ki = ir = kurveutslag i innerkurve [mm]

Ky = yr = kurveutslag i ytterkurve [mm]

Kv = kurveutslag i vertikalkurve [mm]

Hp = plattforms høyde over skinnetopp på rettlinje [mm]

Hi = plattforms høyde over laveste skinnetopp for plattform i innerkurve [mm]

Hy = plattforms høyde over laveste skinnetopp for plattform i ytterkurve [mm]


Spor uten overhøyde

Avstand fra spormidt regnes ut etter følgen­de formler:


   og      (1)


Hvor A0 = 1680 eller 2240 mm.


Størrelsen av kurveutslaget er fastlagt på grunnlag av en (teoretisk) vogn med lengde 24 m og akselavstand 18 m. Kurveutslaget i sirkelkurver med radius større eller lik 180 m kan regnes ut etter følgende formler (R i meter):


   (2)


   (3)


Størrel­sene Ai og Ay er kon­stante når plattfor­men eller rampen over hele lengden ligger mot en sirkelkurve.


<figure id="Plattform rampe i kurve">

Plattform/rampe i kurve

</figure>


Når spo­ret delvis ligger i en kurve, eller når det er et kurvepunkt i nær­he­ten av enden av plattformen/rampen, varie­rer Ai og Ay som vist i <xr id="Plattform rampe delvis i kurve" />.­


<figure id="Plattform rampe delvis i kurve">

Plattform/rampe delvis i kurve

</figure>


Skravering viser områdene hvor kurveutslagene forandres lineært.


Som hovedregel gjelder verdiene gitt i <xr id="Avstandsverdier for plattformer ramper i kurver" /> (retning fra største kurve til minste kurve)

<figtable id = "Avstandsverdier for plattformer ramper i kurver">

Ved plattform/rampe i innerkurve Ved plattform/rampe i ytterkurve
Minste Ai til 15 m før Kp

Største Ai fra 5 m etter Kp

Minste Ay til 20 m før Kp

Største Ay fra 5 m før Kp

</figtable>

Ligger det en sporveksel i sporet mot plattformen/rampen, må det tas hensyn til kurveutslagene for det avvikende spor, jf. <xr id="Sporveksel ved plattform rampe" />. I slike tilfeller kan det være hensiktsmessig å skjematisere forløpet av rampens kant, dvs. den stiplede linjen A-B-C istedenfor sirkelsegmentet. På den måten oppnås en forenkling av målføringen under byggingen.


<figure id="Sporveksel ved plattform rampe ">

Sporveksel ved plattform/rampe

</figure>


Rampens /plattfor­mens høyde er kon­stant, dvs. lik Hp.


Spor med overhøyde

I spor med overhøyde må kurveutslagene og plattformhøydene bestemmes etter følgende formler, jf <xr id="fig:Spor med overhøyde" />


<figure id="fig:Spor med overhøyde">

Spor med overhøyde

</figure>


   (4)


   (5)


   (6)


   (7)


Dersom plattformens kantelement har en utforming som tilsvarer at plattformkanten ikke er loddrett, men har en helning utover mot sporet med en vinkel lik eller større enn θ som vist i <xr id="fig:Spor med overhøyde" />, gjelder:


    (8)


På grunn av overhøyderampen får plattformene varierende avstander og høyder mellom OB og OE, jf. <xr id="Avstand til plattform ved overhøyderampe" />.

<figure id="Avstand til plattform ved overhøyderampe">

Avstand til plattform ved overhøyderampe

</figure>


Som hovedregel gjelder verdiene gitt i <xr id="Avstandsverdier for plattformer ramper i kurver med overhøyde" /> (retning fra største kurve til minste kurve)


<figtable id = "Avstandsverdier for plattformer ramper i kurver med overhøyde">

Ved plattform/rampe i innerkurve Ved plattform/rampe i ytterkurve
Minste Ai til 10 m før OB

Største Ai fra OE

Minste Ay til 15 m før OB

Største Ay fra 5 m før OE

</figtable>


Endringer i plattformens høyde over skinnetopp utføres lineært mellom OB og OE.