530 2013 Endringsartikkel 606
Endringsinformasjon
EndringsID | 606 |
Forslagsdato | 2013-06-21 15:29:21 |
Forslagsstiller | Frode Teigen |
Klassifisering | Kravendring |
Bok | 530 |
Kapittel | Sporveksler |
Avsnitt | 3.2 Svilletype |
Forslagstekst | Foreslår å endre til at det bare kan prosjekteres sporveksler med betongsviller, med unntak av kryssveksler som foreløpig bare kan leveres med tresviller. Dette innebærer også at tresvilleveksler må tas ut av oversikt i avsnitt "Hovedmål" og vedlegg 1. |
Referansedokumenter |
Vurdering av endringen
R - pålitelighet
Bedre pålitelighet på sikt da betongsviller ikke er utsatt for råte.
A - tilgjengelighet
Tilgjengelighet påvirkes ikke
M - vedlikeholdbarhet
Evt. stikkbytte kan medføre behov for "tyngre" maskiner/utstyr enn for sporveksler med betongsviller.
S - sikkerhet
Bedre sikkerhet mot farlige sporutvidelser da betongsviller ikke er utsatt for råte.
L - levetid
Lengre levetid da betongsviller ikke er utsatt for råte.
K - kapasitet
Kapasitet påvirkes ikke.
Oversikt over dokumenter som er relevante for vurderingen av endringen
Høringskommentarer
Innstilling fra fagansvarlig
Kreosotimpregnerte tresviller forsvinner fra markedet om få år. Det er derfor viktig å ikke bygge inn flere sporveksler med tresviller for å minimere utskiftingsbehov av tresviller i fremtiden. Det er også en miljømessig og helsemessig gevinst i å unngå kreosotimpregnerte sviller.
Behandling i godkjenningsrådet
Trafikk
ok
Utbygging
Kravet bør endres iht. håndbok for regelverket: "For enkle sporveksler velges betongsviller" vil da bli "For enkle sporveksler skal det benyttes betongsviller".
OK under forutsetning av at kravet omformuleres.
Bane
OK
Teknologi
ok
Konklusjon
Endringen gjennomføres