Lavspenning og 22 kV/Vedlikehold/Generelle tekniske krav: Forskjell mellom sideversjoner
m (→Omfang) |
|||
Linje 144: | Linje 144: | ||
{{lærebokstoff|Gjennom termografering kan en avdekke slitasje, monteringsfeil og lignende i elektriske anlegg ved at en oppdager varmgang før feilen utvikler seg til å bli kritisk. Termografering kan være enklere og raskere å utføre enn måling av overgangsmotstander.}} | {{lærebokstoff|Gjennom termografering kan en avdekke slitasje, monteringsfeil og lignende i elektriske anlegg ved at en oppdager varmgang før feilen utvikler seg til å bli kritisk. Termografering kan være enklere og raskere å utføre enn måling av overgangsmotstander.}} | ||
a) Elektriske komponenter skal ikke i ha en temperatur som overskrider det de er godkjent og dimensjoner for gitt i | a) Elektriske komponenter skal ikke i ha en temperatur som overskrider det de er godkjent og dimensjoner for gitt i <xr id="tab:Tabno 1" />. | ||
# Kontroll av temperatur bør gjøres ved hjelp av termografering. | # Kontroll av temperatur bør gjøres ved hjelp av termografering. | ||
# Termografering bør utføres regelmessig og etter større arbeider og vedlikehold. | # Termografering bør utføres regelmessig og etter større arbeider og vedlikehold. | ||
Linje 150: | Linje 150: | ||
# Anlegget bør belastes med minimum 50 % av nominell belastning i 30 minutter før termograferingen starter. Dersom det ikke blir benyttet nominell strøm under testen, skal det beregnes objekttemperatur som komponenten vil kunne anta når den blir belastet med nominell strøm kontinuerlig. | # Anlegget bør belastes med minimum 50 % av nominell belastning i 30 minutter før termograferingen starter. Dersom det ikke blir benyttet nominell strøm under testen, skal det beregnes objekttemperatur som komponenten vil kunne anta når den blir belastet med nominell strøm kontinuerlig. | ||
# <nowiki>Termograferingen skal dokumenteres med en rapport i henhold til [NS 3424] med bilder som viser kritiske punkter og anbefalte tiltak.</nowiki> | # <nowiki>Termograferingen skal dokumenteres med en rapport i henhold til [NS 3424] med bilder som viser kritiske punkter og anbefalte tiltak.</nowiki> | ||
# Generelt bør krav til tiltak på bakgrunn av overtemperatur gitt i | # Generelt bør krav til tiltak på bakgrunn av overtemperatur gitt i <xr id="tab:Tabno 1" /> følges dersom termografør ikke anbefaler annet. | ||
{{lærebokstoff|Med overtemperatur menes forskjellen mellom temperatur i feilstedet justert for nominell belastning og 40 °C omgivelesestemperatur og komponentens maksimale tillatte temperatur gitt i | {{lærebokstoff|Med overtemperatur menes forskjellen mellom temperatur i feilstedet justert for nominell belastning og 40 °C omgivelesestemperatur og komponentens maksimale tillatte temperatur gitt i <xr id="tab:Tabno 1" />.}} | ||
''Tabell 4.1 Maksimal tillatt temperatur for ulike komponenter ved maksimal nominell strøm og omgivelsestemperatur på 40 °<nowiki>C hentet fra [IEC 60056]. </nowiki>'' | ''Tabell 4.1 Maksimal tillatt temperatur for ulike komponenter ved maksimal nominell strøm og omgivelsestemperatur på 40 °<nowiki>C hentet fra [IEC 60056]. </nowiki>'' | ||
<figtable id="tab:tabno 1"> | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+ <caption>Maksimal tillatt temperatur for ulike komponenter ved maksimal nominell strøm og omgivelsestemperatur på 40 °<nowiki>C hentet fra [IEC 60056]</caption> | |||
|- | |- | ||
! Komponent !! <center>Maksimal tillatt <br> | ! Komponent !! <center>Maksimal tillatt <br> | ||
Linje 172: | Linje 174: | ||
|} | |} | ||
</figtable> | |||
<figtable id="tab:Tabno 2"> | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+ <caption>Anbefalte krav til tiltak ved avvik som oppdages ved termografering</caption> | |||
|- | |- | ||
! Avviks- <br> kategori !! Overtemperatur !! Krav til utbedring | ! Avviks- <br> kategori !! Overtemperatur !! Krav til utbedring | ||
Linje 190: | Linje 193: | ||
|} | |} | ||
</figtable> | |||
== Systemer og komponenter med selvovervåking == | == Systemer og komponenter med selvovervåking == |
Sideversjonen fra 10. feb. 2011 kl. 16:53
__NUMBEREDHEADINGS__
Omfang
Dette kapitlet tar for seg generelle tekniske krav som stilles til vedlikehold av lavspenningsanlegg uavhengig av komponenter, samtidig som det beskriver krav til vedlikehold for systemer som ikke er beskrevet i de videre kapitlene. Kapittelet beskriver også overordnede krav til gjennomføringen av vedlikeholdet.
Generiske arbeidsrutiner for forebyggende vedlikehold av lavspenningsanlegg er gitt i vedlegg 4.e. Se for øvrig [501], kapittel 2 for krav i forbindelse med arbeidsrutiner.
Krav til sporbarhet for systemer og komponenter i lavspenningsanlegg er gitt i vedlegg 4.d.
Generelle krav
a) Eier og bruker av lavspenningsanlegg skal sørge for at det blir foretatt nødvendig ettersyn og vedlikehold slik at alle installasjoner omfattet av [FEL] til enhver tid tilfredsstiller sikkerhetskravene i kapittel V i forskriften, ref. §9 i [FEL].
VERN OG BESKYTTELSESTILTAK
- Beskyttelse mot elektrisk støt ved normal bruk
- Beskyttelse mot elektrisk støt ved feil
- Beskyttelse mot skadelige termiske virkninger
- Beskyttelse mot overstrøm
- Beskyttelse mot feilstrømmer
- Beskyttelse mot overspenning
- Beskyttelse mot underspenning
- Spenningsfall i forbrukerens anlegg
- Beskyttelse mot ytre påvirkninger
- Nødutkobling
- Utstyr for frakobling
AVBRUDD
- Avbrudd i strømtilførsel
MERKING
- Merking av kabler, vern og annet materiell
ELEKTROMAGNETISKE OG ANDRE ELEKTRISKE PÅVIRKNINGER AV OMGIVELSENE
- Elektriske og elektromagnetiske forstyrrelser
- Beskyttelse mot innbyrdes skadelige påvirkninger mellom elektriske og ikke elektriske anleggsdeler
BEVARING AV BYGNINGSMESSIGE EGENSKAPER
- Bygningskonstruksjonens mekaniske og brannsikkerhetsmessige egenskaper
ELEKTRISK UTSTYR TILKOPLET LAVSPENNINGSANLEGG
- Anlegg og tilkopling
- Egenskaper
- Tilkopling med bevegelige ledninger
▶ b) Det skal være utarbeidet dokumentasjon som gjør det mulig å vurdere om anlegget er i samsvar med forskriftens krav, og eier skal til enhver tid oppbevare slik oppdatert dokumentasjon, ref §12 og §13 [FEL].
▶ c) Ved utførelse av vedlikeholdsaktiviteter på eller ved spenningssatte lavspenningsanlegg skal [FSL] følges.
Eier av virksomhet som omfattes av denne forskrift skal sørge for at aktiviteter som reguleres av forskriften utføres forsvarlig.
Feilrapportering
a) Alle feil, driftsforstyrrelser i Jernbaneverkets lavspenningsanlegg skal rapporteres i Banedata.
- For registrering av feil kan vedlegg 4.b benyttes.
b) Bytte av komponenter som følge av skade eller slitasje skal registreres i Banedata.
Tid til utbedring av feil
Tid til utbedring av skader og feil som finnes i anleggene bør prioriteres ut fra hvilken konsekvens den enkelte skade eller feil kan føre til:
▶ a) Skader og feil som kan føre til personskade eller brann, skal utbedres umiddelbart.
b) Skader og feil som kan føre til redusert tilgjengelighet for togframføring eller skader på miljø, bør utbedres snarest. Dersom skaden eller feilen kan føre til store skader på miljø, skal feilen utbedres umiddelbart.
c) Skader og feil som kan føre til verdiforringelse, bør utbedres ved første anledning ut fra økonomiske vurderinger.
Funksjonstest
- Funksjonstest bør utføres etter endringer i anlegget eller ved større reparasjoner eller vedlikehold.
- Forholdene under funksjonstesten bør være mest mulig like forholdene under normal drift. Funksjonstest ved ulike avvikssituasjoner bør også vurderes.
- Funksjonstesten bør inneholde test av alle funksjoner i systemet/komponenten, det vil si fra alle steder/metoder en funksjon kan utløses og alle virkninger av denne funksjonen.
- Funksjonstesten bør også inneholde kontroll av at eventuelle varslings- eller alarmfunksjoner fungerer.
- Funksjonstesten bør også inneholde kontroll av eventuelle redundante funksjoner.
- Funksjonstester bør generelt dokumenteres.
Verktøy for prøving, måling og vedlikehold
- Isolasjonstester
- Jordplatemåler
- Strømtang
- Installasjonstester
Se for øvrig [501], kapittel 2, for kalibrering av måleinstrumenter.
Jording
For krav til vedlikehold av jordingsanlegg vises det generelt til [548], jording, som omfatter krav i forbindelse med vedlikehold av:
- Jordingsplaner og -tegninger
- Jordledere
- Utjamningsforbindelser
- Jordelektroder
Rust
Standarden beskriver ulike rustgrader slik (se også standardens fargebilder):
A: Ståloverflate helt dekket av fastsittende valshud og er i det store og hele uten rust.
B: Ståloverflate som har begynt å ruste og hvor valshuden har begynt å løsne.
C: Ståloverflate der valshuden er rustet bort eller kan skrapes bort. Synlige rustgroper ikke dannet.
D: Ståloverflate der valshuden er rustet bort. Synlige rustgroper er dannet i stor utstrekning.a) Viktige bærende stålkonstruksjoner bør ikke forringes utover rustgrad B eller ha tynnere sinkbelegg enn 50 μm.
- For å redusere rustangrepet og forlenge konstruksjonens levetid bør konstruksjonen vedlikeholdsmales.
- Før vedlikeholdsmaling skal konstruksjonen forbehandles med skraping eller stålbørsting for hånd eller ved hjelp av sandblåsing.
▶ b) Viktige bærende stålkonstruksjoner som har oppnådd rustgrad C, skal byttes dersom det er fare for skader som kan føre til reduksjon i sikkerhet generelt eller tilgjengelighet for togframføring.
c) Andre konstruksjoner og komponenter av stål bør ikke forringes utover rustgrad C.
d) Innendørs bør ikke komponenter og konstruksjoner av stål ha rustgrad B eller dårligere.
- Dersom det oppdages rust innendørs, bør årsaken til rustangrepet kartlegges og rettes.
Se for øvrig teknisk regelverk for kontaktledning [542], kapittel 4, vedlegg 4.e og 4.f for vurdering av rustangrep, måling av sinkbelegg og vedlikeholdsmaling.
Farlige stolper
▶ a) Stolper – enten for kontaktledning, lysmaster eller annen kabelopphengning – som står skakt, ustøtt eller der det er avdekket mye råte, skal klassifiseres som farlige. Stolpen merkes med et 5 cm bredt hvitt bånd ca. 1 m over bakken som tegn på at det ikke skal klatres i stolpen for vedlikehold eller av noen annen grunn.
Se også avsnitt 2.8.
▶ b) Det skal ikke brukes stige eller klatres i hvitmerkede stolper for vedlikehold. Nødvendig vedlikeholdsarbeid kan eventuelt utføres med bruk av bil/anleggsmaskin med kurv.
▶ c) Hvitmerkede stolper skal erstattes, alternativt sikres betryggende.
Råte
▶ a) Viktige bærende trekonstruksjoner som har mer enn 20 % råte i konstruksjonens tverrsnitt, skal byttes dersom det er fare for skader som kan føre til reduksjon i sikkerhet generelt eller tilgjengelighet for togframføring.
- Tremaster skal kontrolleres med en metode som tilfører masten minimal skade. PURL 1 (Pure Ultrasonic Rot Locator) kan benyttes.
- Det skal vurderes om det må utføres råtekontroll i forbindelse med hull etter hakkespett eller andre påførte skader.
b) Andre bærende trekonstruksjoner bør ikke ha mer enn 20 % råte i konstruksjonens tverrsnitt.
Normal belastning
a) Enkeltkomponenter eller systemer bør ved normal belastning ikke belastes mer enn 80 % av hva de er dimensjonert for.
Overgangsmotstand
a) Hver enkel overgangsmotstand bør i høyspentkretser ikke overstige 70 μΩ målt med en strøm på 400 A for å sikre at varmeutviklingen ikke fører til skade på komponenten/ anlegget.
- I vurderingen om en overgangsmotstand er liten nok, bør forekommende last- og kortslutningsstrømmer legges til grunn. Grenseverdiene ovenfor er oppgitt for en kortslutningsstrøm på 10 kA.
- Målingen skal utføres slik at overgangsmotstand mellom måleapparatets tilførselsledninger og komponenten som måles, ikke medregnes. Firepunktsmåling som beskrevet i vedlegg 4.c kan brukes ved måling av overgangsmotstand.
Overtemperatur i elektriske komponenter.
a) Elektriske komponenter skal ikke i ha en temperatur som overskrider det de er godkjent og dimensjoner for gitt i <xr id="tab:Tabno 1" />.
- Kontroll av temperatur bør gjøres ved hjelp av termografering.
- Termografering bør utføres regelmessig og etter større arbeider og vedlikehold.
- Termograferingen skal utføres av en sertifisert termografør med faglig relevant utdanning/erfaring.
- Anlegget bør belastes med minimum 50 % av nominell belastning i 30 minutter før termograferingen starter. Dersom det ikke blir benyttet nominell strøm under testen, skal det beregnes objekttemperatur som komponenten vil kunne anta når den blir belastet med nominell strøm kontinuerlig.
- Termograferingen skal dokumenteres med en rapport i henhold til [NS 3424] med bilder som viser kritiske punkter og anbefalte tiltak.
- Generelt bør krav til tiltak på bakgrunn av overtemperatur gitt i <xr id="tab:Tabno 1" /> følges dersom termografør ikke anbefaler annet.
Tabell 4.1 Maksimal tillatt temperatur for ulike komponenter ved maksimal nominell strøm og omgivelsestemperatur på 40 °C hentet fra [IEC 60056].
<figtable id="tab:tabno 1">
Spenningsnivå | Isolasjonsresistans | Testspenning |
---|---|---|
Tabell 4.4 Minimumskrav til isolasjonsresistans for sporvekselvarmeelement.
Spenningsnivå på elementer |
Testspenning | Isolasjonsresistans Nyanlegg |
Isolasjonsresistans Brukte elementer |
Isolasjonsresistans Minimumsverdi (se tekst) |
---|---|---|---|---|
Redundans
a) Redundante anleggsdeler og funksjoner bør til enhver tid være i orden for at den nødvendige pålitelighet og tilgjengelighet skal kunne opprettholdes.
Godkjenning av tekniske systemer og komponenter
For systemer og komponenter der Jernbaneverket har utgitt tekniske spesifikasjoner, skal disse følges ved alle innkjøp til det offentlige jernbanenettet.
Systemer og komponenter som kan påvirke sikkerheten og tilgjengeligheten i infrastrukturen, skal godkjennes av Banedirektør.
Følgende systemer og komponenter kreves godkjent ved Jernbaneverket Banedivisjonen, Teknikk, Premiss og utvikling:
Systemer:
- Sporvekselvarme
- Nødlys i tunneler
- Togvarme
Komponenter:
- Nødlysarmatur i tunnel (ledelys og markeringslys)
- Alle komponenter som skal festes/monteres på skinne og/eller i sporet
- Reservestrømstransformatorer (15 / 0,23 kV, 16⅔ Hz)
- Togvarmepost
- Togvarmekabel
- Togvarmestikker
Krav til kompetanse
Det skal stilles krav til dokumentert kunnskap eller kompetanse på alle nivå i organisasjonene som deltar i prosjekterings- og byggeprosessen.
Oppdragsgiver skal sikre at utførende enheter har den nødvendige kompetanse i henhold til det oppdraget som skal utføres. Prosjekterende og utførende enheter skal overfor oppdragsgiver kunne dokumentere at de oppfyller kravene til kompetanse. Det skal benyttes fagfolk med kvalifikasjon i henhold til [FKE].
Utførende enhet skal ha en person med kvalifikasjoner som tilfredsstiller krav til ”elektroinstallatør gruppe L” i henhold til [FKE]. Elektroinstallatør skal kunne dokumentere kunnskap om følgende forskrifter og regelverk:
Den utførende enhet skal sette seg inn i og følge Jernbaneverkets regelverk for arbeider på Jernbaneverkets grunn.
Vedlegg
Vedlegg a Rapport om el-ulykke med personskade
==> Bruk skjema fra DSB for Rapport om elulykke med personskade
Vedlegg b (.pdf) Rapporteringsskjema for feil eller skade på lavspenningsanlegg
Normgivende referanser - Lavspenning
Vedlegg d (.pdf) Sporbarhet for komponenter/systemer
Vedlegg e (.pdf) Generiske arbeidsrutiner