Kravliste 531

Fra Teknisk regelverk utgitt 8. oktober 2024
Dette er den godkjente sideversjonen av denne siden, samt den nyeste.

Eksporter listen til CSV. Se oppskrift for import til Excel. Tilbake til Kravlisteoversikten

Kravliste for gjeldende krav for bok 531 i Teknisk regelverk

 BokKap.Vedl.KravtekstKravtypeKravhensiktKravlokasjon
TRV:05517Overbygning/Bygging10Ved skinnelegging og skjøtregulering skal skjøtåpningene anordnes i overensstemmelse med Tabell: Skinnelengder og varmerom. Varmerommet mellom to skinner med forskjellig lengde er lik gjennomsnittet av varmerommene for de to skinnelengder.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre tilstrekkelig ekspansjonsmulighet for skinner i et lasket spor slik at det ikke oppstår store langsgående krefter som kan medføre fare for solslyng. Samtidig skal kravet sikre at det ikke blir for store åpninger mellom skinnene ved lave temperaturer.Overbygning/Bygging/Lasket_spor#Varmerom
TRV:05518Overbygning/Bygging10Tabell: Tillatt avvik fra verdier i varmeromstabellen viser tillatt avvik fra verdier i varmeromstabellen.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre tilstrekkelig ekspansjonsmulighet for skinner i et lasket spor slik at det ikke oppstår store langsgående krefter som kan medføre fare for solslyng. Samtidig skal kravet sikre at det ikke blir for store åpninger mellom skinnene ved lave temperaturer.Overbygning/Bygging/Lasket_spor#Skjøtåpninger
TRV:05519Overbygning/Bygging10Skjøter i skinnestrenger som fører returstrøm skal være utstyrt med skinneforbindelse iht. Felles_elektro/Prosjektering_og_bygging/Jording_og_utjevning.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre beskyttelse mot elektrisk sjokk ved berøring av skinner på elektrifiserte strekninger.Overbygning/Bygging/Lasket_spor#Elektrisk_skinneforbindelse
TRV:08287Overbygning/Bygging11UtformingskravKravet skal sikre at glideskjøter kan bygges i henhold til sporgeometriske krav.
TRV:08288Overbygning/Bygging11UtførelseskravKravet skal sikre mot varige deformasjoner i glideskjøtens komponenter på grunn av overbelastning som følge av for få, eller uheldig plassering av løftepunkter
TRV:08291Overbygning/Bygging11Glideskjøt skal bare monteres dersom forskjell mellom målt brutemperatur TBR og bruas middeltemperatur TBR middel er mindre eller lik 10 0C.UtførelseskravKravet skal sikre at glideskjøtens kapasitet ikke overstiges ved ekstremtemperaturer.
TRV:08294Overbygning/Bygging11Glideskjøten skal monteres slik at tungespiss peker mot brua.UtførelseskravKravet skal sikre at glideskjøten fungerer korrekt. I moderne glideskjøter er det stokkskinnene som beveger seg og tungene ligger fastlåst på landsiden.
TRV:08285Overbygning/Bygging11UtformingskravKravet skal sikre at glideskjøter kan bygges i henhold til sporgeometriske krav.
TRV:08295Overbygning/Bygging11Ved innsveising mot tilstøtende spor skal det utføres nøytraliserng i en lengde på minimum 60 meter ut fra glideskjøten.UtførelseskravKravet skal hindre for store langsgående krefter og bevegelse av skinner i tilslutning til glideskjøter
TRV:08286Overbygning/Bygging11UtformingskravKravet skal sikre at glideskjøter kan bygges i henhold til sporgeometriske krav.
TRV:08297Overbygning/Bygging11Ved bruk av strekkapparat skal skinnene være festet på de første 15 svillene ut fra glideskjøten for å unngå endring av justert svilleavstand over brufuge.UtførelseskravKravet skal hindre at strekkapparater drar med seg sviller over brufugen ved nøytralisering.
TRV:05136Overbygning/Bygging4Etablert fastmerkenett skal dokumenteres jf. krav i Overbygning/Prosjektering/Utfesting og fastmerkenett. Herunder skal følgende elementer beskrives:
  • fysisk etablering: utforming, merking og plassering
  • geodetisk referanse
  • geodetisk kvalitet
  • observasjoner/målearbeide
  • beregninger
DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av sporanlegget slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.Overbygning/Bygging/Generelle_tekniske_krav#Geodetisk_fastmerkenett
TRV:05142Overbygning/Bygging4Følgende skal beskrives:
  • Hovedtegningsnummer
  • Produsent
  • Produksjonsår
DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av glideskjøter slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05137Overbygning/Bygging4Følgende skal beskrives og dokumenteres:
  • Pukkvalitet
  • Pukkleverandør
  • Ballastprofilets tykkelse og bredde
  • Pukkontroll (sertifikat)
DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av ballastlaget slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05144Overbygning/Bygging4Følgende skal leveres/beskrives:
  • Generell oppbygning (tre, asfalt, gummi, annet)
  • Byggetegning
DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av planoverganger slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05138Overbygning/Bygging4Følgende skal beskrives
  • Skinneprofil
  • Skinnekvalitet
  • Leverandør (valseverk)
  • Valseår
DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av skinner slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05133Overbygning/Bygging4Følgende skal utarbeides og legges ved:
  • Skjematisk sporplan
  • Oversiktsplan i målestokk 1:5000 – 1:50 000
  • Plan og profil i målestokk 1:1000
  • Linjekart i målestokk 1:1000
DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av sporanlegget slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05145Overbygning/Bygging4Sporstoppere dokumenteres med typetegningDokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av sporstoppere slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05139Overbygning/Bygging4Følgende skal beskrives:
  • Typebetegnelse (eks. JBV97)
  • Produsent
  • Produksjonsår
  • Befestigelsestype (eks. Pandrol Fastclip)
DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av sviller slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05134Overbygning/Bygging4Følgende skal utarbeides og legges ved: DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av sporanlegget slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.Overbygning/Bygging/Generelle_tekniske_krav#Trasédata
TRV:05146Overbygning/Bygging4I tillegg til anleggsbeskrivelsen skal det redegjøres for manglende oppfyllelse av teknisk regelverk. Alle dispensasjoner og dokumentasjon for dette skal fremkomme under dette punktet. Eventuell forskjell fra standard utførelse skal beskrives og dokumenteres ved hjelp av beregninger/tegninger.DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av sporanlegget slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05143Overbygning/Bygging4DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av utført sveisearbeid slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05140Overbygning/Bygging4Følgende skal beskrives:
  • Type
  • Produsent
  • Produksjonsår
DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av isolerte skjøter slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05135Overbygning/Bygging4For all dokumentasjon som er stedfestet med kilometer/profil skal det benyttes endelig kilometer, ikke lokal kilometerprofil.DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av sporanlegget slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05141Overbygning/Bygging4DokumentasjonskravKravet skal sikre oppdatert og gyldig dokumentasjon av sporveksler og sporkryss slik at drift og fremtidig vedlikehold og oppgradering kan utføres effektivt.
TRV:05153Overbygning/Bygging5Ved sporombygging eller bygging av nytt spor skal svilleavstand være 600 mm (senter-senter).Utførelseskrav;UtformingskravSporets vertikale stivhet og bæreevne er avhengig av svilleavstanden. Kravet skal sikre at sporet har tilstrekkelig bæreevne for å håndtere trafikkbelastning ved bygging av nytt spor.
TRV:05148Overbygning/Bygging5Det tillates ikke å bruke metoder og utstyr som kan påføre følgende skader:
  • knusing av svilleoverflate
  • skade på befestigelseskomponenter (svillanker, isolator, mellomlegg og fjær)
  • overstrekking / varig deformasjon av befestigelsesfjær
  • varig deformasjon av skinne
  • inntrykk og furer på skinnenes overflate med dybde > 0,3 mm
UtførelseskravKravet skal sikre lang levetid og lave livsløpskostnader på sporkomponenter. Bruk av utstyr som ikke er egnet for å håndtere sporkomponenter kan medføre skader som forkorter levetiden og øker vedlikeholdsbehovet betraktelig. Dette kan være mikrosprekker, avskallinger, deformasjoner, knusing, overbelastninger og andre skader
TRV:05159Overbygning/Bygging5Det tillates ikke å trekke skinner liggende i pukkstein.UtførelseskravTrekking av skinner direkte i ballastpukk vil påføre skinnene mikroriss og små skader som vil resultere i lavere utmattingsfasthet. Kravet skal sikre lang levetid og lave levetidskostnader ved å unngå overflateskader ved langsgående forflytning av skinner.
TRV:05154Overbygning/Bygging5Senteravstand mellom hver sville skal ikke avvike med mer enn ± 10 mm.UtførelseskravSporets vertikale stivhet og bæreevne er avhengig av svilleavstanden. Kravet skal sikre at sporets stivhet ikke varierer for mye og har tilstrekkelig bæreevne for å håndtere trafikkbelastning som er tillatt for den aktuelle overbygningsklasse.
TRV:07820Overbygning/Bygging5Før det settes trafikk på sporet skal hver av skinnene være festet til hver sville med 2 befestigelsesfjærer langs hele skinnestrengens lengde.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet kal sikre at skinner er forsvarlig festet før påsetting av trafikk slik at sporet er i stand til å ta opp trafikkrefter uten fare for avsporing.
TRV:05149Overbygning/Bygging5Svillenes lengdeakse skal stå vinkelrett på sporets lengdeakse.Utførelseskrav;UtformingskravSkjevstilte sviller vil medføre sporviddereduksjon. Kravet skal sikre at sporvidden holdes innenfor gjeldende toleranser.
TRV:05160Overbygning/Bygging5Rullene skal plasseres så tett at skinnen ikke er i berøring med pukkstein noe sted under forflytning.UtførelseskravTrekking av skinner direkte i ballastpukk vil påføre skinnene mikroriss og små skader som vil resultere i lavere utmattingsfasthet. Kravet skal sikre lang levetid og lave levetidskostnader ved å unngå overflateskader ved langsgående forflytning av skinner.
TRV:05155Overbygning/Bygging5Det skal velges metode og utstyr som behandler sporkomponentene, sviller, befestigelse og skinner, skånsomt.Funksjonskrav;UtførelseskravKravet skal sikre lang levetid og lave livsløpskostnader på sporkomponenter. Bruk av utstyr som ikke er egnet for å håndtere sporkomponenter kan medføre skader som forkorter levetiden og øker vedlikeholdsbehovet betraktelig. Dette kan være mikrosprekker, avskallinger, deformasjoner, knusing, overbelastninger og andre skader.
TRV:05150Overbygning/Bygging5Boring i betongsviller skal bare utføres vertikalt ovenfra i svillens senterlinje for å unngå å treffe armering dersom hulldybde overstiger 30 mm. Hull skal forsegles med lim for å unngå vanninntrengningUtførelseskravKravet skal tydeliggjøre hvor det tillates å bore i sviller slik at ikke det er fare for å skade svillens armering. Kravet skal også sikre at ikke vanninntrengning i borrede hull medfører skade på svillene.
TRV:05161Overbygning/Bygging5Sporet skal bygges med en nominell sporvidde på 1435 mm.UtformingskravKravet skal sikre bygging av standardisert sporsystem som sikrer samtrafikkevne.
TRV:05156Overbygning/Bygging5Det skal ikke brukes metoder og utstyr som kan påføre følgende skader:
  • knusing av svilleoverflate
  • skade på befestigelseskomponenter (svillanker, isolator, mellomlegg og fjær)
  • overstrekking / varig deformasjon av befestigelsesfjær
  • varig deformasjon av skinne
  • inntrykk og furer på skinnenes overflate med dybde > 0,3 mm.
UtførelseskravKravet skal sikre lang levetid og lave livsløpskostnader på sporkomponenter. Bruk av utstyr som ikke er egnet for å håndtere sporkomponenter kan medføre skader som forkorter levetiden og øker vedlikeholdsbehovet betraktelig.
TRV:05151Overbygning/Bygging5For feste av kabler tillates boring fra svillens sidekanter dersom hulldybden ikke overstiger 30 mmUtførelseskravKravet skal tydeliggjøre hvor det tillates å bore i sviller slik at ikke det er fare for å skade svillens armering.
TRV:05162Overbygning/Bygging5Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal sørge for at nybygd spor har en sporvidde som bidrar til stabil gangdynamikk og lave dynamiske sporkrefter.
TRV:05157Overbygning/Bygging5Transport, løfting og innlegging av skinner skal kun utføres med utstyr som er spesielt konstruert for håndtering av skinner. Utstyr som er konstruert for andre formål, f.eks. håndtering av tømmer, skal ikke anvendes.UtførelseskravKravet skal sikre lang levetid og lave livsløpskostnader for skinner. Bruk av utstyr som ikke er egnet for å håndtere skinner kan medføre skader som forkorter levetiden og øker vedlikeholdsbehovet betraktelig. Dette kan være mikrosprekker, avskallinger, deformasjoner, overbelastning og andre skader.
TRV:05152Overbygning/Bygging5UtførelseskravSporets vertikale stivhet og bæreevne er avhengig av svilleavstanden. Kravet skal sikre at sporet har tilstrekkelig bæreevne for å håndtere trafikkbelastning som er tillatt for den aktuelle overbygningsklasse.
TRV:05147Overbygning/Bygging5Det skal velges metode og utstyr som behandler sporkomponentene, sviller, befestigelse og skinner, skånsomt. Innleggingsutstyr for betongsviller skal være beskyttet for å unngå direkte kontakt mellom stål og betong (f.eks. belagt med vulkanisert herdet gummi).UtførelseskravKravet skal sikre lang levetid og lave livsløpskostnader på sporkomponenter. Bruk av utstyr som ikke er egnet for å håndtere sporkomponenter kan medføre skader som forkorter levetiden og øker vedlikeholdsbehovet betraktelig. Dette kan være mikrosprekker, avskallinger, deformasjoner, knusing, overbelastninger og andre skader.
TRV:05158Overbygning/Bygging5Der det er nødvendig å trekke skinner langs sporet over en lengde mer enn en svilleavstand, skal det alltid anvendes ruller.UtførelseskravTrekking av skinner direkte i ballastpukk vil påføre skinnene mikroriss og små skader som vil resultere i lavere utmattingsfasthet. Kravet skal sikre lang levetid og lave levetidskostnader ved å unngå overflateskader ved langsgående forflytning av skinner.
TRV:05329Overbygning/Bygging6Bane NOR skal autorisere sveisere ved å utstede sveisebevis med sveisenummer til sveisere med gyldig sertifikat.FunksjonskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av skinnesveising ved at sveisere har tilstrekkelig kompetanse.
TRV:05398Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravTogpassering over laskede skjøter påfører store vertikale tilleggskrefter på sporkonstruksjonen som øker med høyere hastighet. Feil i skinneender kan vokse og forårsake farlige skinnebrudd som følge av store impulslaster. Kravet skal sikre mot avsporing som følge av skinnebrudd i midlertidig laskede forbindelser.
TRV:05408Overbygning/Bygging6Ved overgang fra helsveist spor til lasket spor skal de første 100 m av det laskede spor regnes som et overgangsparti. På dette parti skal bevegelsen og til dels kreftene fra pustepartiet opptas og overføres til det laskede spor med gradvis avtrapping til normale forhold for lasket spor.UtførelseskravKravet skal begrense den langsgående bevegelsen av skinner som vil skje ved en overgang fra et helsveist til et lasket spor.
TRV:05345Overbygning/Bygging6UtførelseskravKravet skal sikre god kvalitet av utført sveisearbeid gjennom bruk av egnede prosedyrer for sveisekontroll.
TRV:05361Overbygning/Bygging6Mellomsveising i spor kan utføres med mobil brennstuksveisemaskin eller med aluminiotermisk metode.UtførelseskravKravet skal sikre at det benyttes egnede sveisemetoder som gir akseptable fasthetsegenskaper og geometrisk kvalitet for å motstå belastninger fra trafikken.
TRV:05313Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at krav TRV:03374 kan møtes. Krav til minste avstand mellom sveiste skjøter skal sikre mot avsporing som skyldes samtidig brudd i begge skjøtsveiser med fare for at mellomliggende skinne mister feste og faller ut.
TRV:05380Overbygning/Bygging6Rapporten skal inngå som en del av dokumentasjonen som overleveres byggherren.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at vesentlige parametere, som nøytraliseringslengde, forlengelse, skinnetemperatur m.m. blir dokumentert og lagret slik at de til en hver tid kan gjenfinnes.
TRV:05392Overbygning/Bygging6Mellomsveising og sluttsveising skal i alle tilfelle være fullført før vinteren.Utførelseskrav;SikkerhetskravPå grunn av sikkerheten og faren for deformasjon av skinneendene, er det uheldig at midlertidig laskede skjøter overvintrer.
TRV:05403Overbygning/Bygging6UtførelseskravTogpassering over laskede skjøter påfører store vertikale tilleggskrefter som bryter ned sporkonstruksjonen. Kravet skal redusere skadene ved å begrense tiden skinnene er lasket.
TRV:05340Overbygning/Bygging6UtførelseskravKravet skal sikre god sporbarhet av utførte sveisearbeider.
TRV:05356Overbygning/Bygging6UtførelseskravKravet skal hindre store dynamiske tillegskrefter ved togpassering som følge av dårlig geometri over den sveiste skinneskjøten.
TRV:06107Overbygning/Bygging6Ved gjennomgående nøytralisering hvor sporveksel er start eller sluttpunkt skal det tas hensyn til langsgående posisjon mellom tunge og stokkskinne.UtførelseskravNøytralisering medfører endring av skinnelengder for å oppnå korrekt nøytraltemperatur. Når dette skjer i nærheten av sporveksler vil det kunne oppstå langsgående forskyvning mellom tunge og stokkskinne. Kravet skal sikre at posisjonen mellom tunge og stokkskinne ikke endres så mye at det oppstår problemer med omlegging eller deformasjoner i sporvekselen
TRV:05306Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre god dokumentasjon og registrering av beslutninger om å ha lokal nøytraltemperatur som avviker fra standard nøytraltemperatur i Bane NOR
TRV:05375Overbygning/Bygging6Sluttsveising skal skje ved temperaturer som ligger innenfor nøytraltemperaturområdet eller ved skinnelengder som tilsvarer nøytraltemperaturområdet.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre korrekt nøytraltemperatur i skinnene for å unngå for store trykk- eller strekkrefter ved hhv. høye eller lave skinnetemperaturer. Kravet skal slik sett sikre mot at det oppstår solslyng eller skinnebrudd.
TRV:05324Overbygning/Bygging6Finsliping skal utføres innen 30 000 bruttotonn trafikk har passert over sveisen. Dette tilsvarer 2-3 dager på et spor med normal trafikk (3-6 MGT/år)UtførelseskravEn skjøtsveis som ikke er finslipt medfører lokale geometriavvik som genererer store dynamiske impulskrefter som bryter ned komponenter i sporkonstruksjonen.
TRV:05335Overbygning/Bygging6Sveisekoordinatoren skal være ansatt i virksomheten som utøver sveisearbeidet.FunksjonskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av skinnesveising ved at planlegging og utførelse blir koordinert av personell med tilstrekkelig kompetanse innen sveising av skinner.
TRV:05351Overbygning/Bygging6Skjøter som blir underkjent ved geometrikontroll, skal utbedres ved sliping og/eller retting innen 2 uker etter at kontrollen er utført.UtførelseskravKravet skal redusere nedbrytning av sporkonstruksjonen ved å hindre at geometrifeil i sveiste skjøter påfører økte dynamiske tilleggskrefter over lang tid.
TRV:05369Overbygning/Bygging6Ved sporjustering i kurver med radius < 600 m skal det utføres sikring mot solslyng i ikke nøytraliserte langskinner dersom skinnetemperaturen kan forventes å overstige 15°C høyere enn leggetemperaturen.Utførelseskrav;SikkerhetskravI langskinner som monteres ved lave skinnetemperaturer kan det oppstå svært store langsgående krefter ved temperaturøkninger. Kravet skal hindre at det oppstår solslyng ved høye temperaturer i kurver med små radier i tiden mellom innlegging og nøytralisering av skinnene
TRV:05319Overbygning/Bygging6Det skal ikke være mindre avstand enn 1 x hulldiameteren mellom hullkant og tverrsnittsovergang/kant av skinnen.Utførelseskrav;SikkerhetskravKrav til boring av hull skal sikre at det ikke initieres sprekker fra hullene som kan vokse og forårsake skinnebrudd.
TRV:05387Overbygning/Bygging6Under montering og herding av limet skal skinneendene stå tett og øve trykk mot profilmellomlegget.UtførelseskravKravet skal hindre at det oppstår åpninger mellom profilmellomlegg og skinneender i den isolerte skjøten.
TRV:08493Overbygning/Bygging6I driftsatt spor skal det kun benyttes nødlaskeforbindere med dobbel sikring. Nødlaskeforbindere uten sikring kan kun benyttes på anleggsområder.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre mot avsporing som følge av at nødlaskeforbindere løsner.
TRV:05330Overbygning/Bygging6For å utføre sveise- og slipearbeid i tunneler, snøoverbygg eller nær brennbare konstruksjoner skal sveisere ha gyldig sertifikat for varme arbeider fra Norsk brannvernforening eller samarbeidende organisasjon i øvrige nordiske land.Funksjonskrav;SikkerhetskravKravet skal sørge for at sveisere har tilstrekkelig kunnskap for å forebygge brann ved sveising nær brennbare objekter.
TRV:05399Overbygning/Bygging6Ved midlertidig lasking av skinneender med sprekker eller andre feil skal hastigheten ikke overstige 40 km/h.Utførelseskrav;SikkerhetskravTogpassering over laskede skjøter påfører store vertikale tilleggskrefter på sporkonstruksjonen som øker med høyere hastighet. Feil i skinneender kan vokse og forårsake farlige skinnebrudd som følge av store impulslaster. Kravet skal sikre mot avsporing som følge av skinnebrudd i midlertidig laskede forbindelser.
TRV:05409Overbygning/Bygging6UtførelseskravKravet skal begrense langsgående kraftoverføring fra helsveiste skinner til laskede skinner ved å sørge for tilstrekkelig ekspansjonsrom i overgangen fra helsveist til lasket spor. Samtidig sikrer kravet at det ikke blir for store åpninger mellom skinner i overgangssonen ved lave skinnetemperaturer.
TRV:05346Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre god kvalitet av utført sveisearbeid gjennom bruk personell med tilstrekkelig kompetanse for å utføre sveisekontroll.
TRV:05362Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal bidra til hensiktsmessige lengder for nøytralisering.

De nedre temperaturgrenser skal hindre at feil oppstår i aluminiotermiske skjøtsveiser som følge av for rask avkjøling, eller problemer med gasstilførsel under forvarming.

De øvre temperaturgrenser skal hindre at skinnene blir for korte når det skal utføres nøytralisering og sluttsveising.
TRV:05314Overbygning/Bygging6All kapping av skinner med høyere kvalitet enn R200 skal utføres med skinnekutter.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal hindre skinnebrudd på grunn av langsgående sprekker som kan utløses fra kuttflater hvor rask avkjøling etter bruk av skjærebrenner genererer sprø herdestruktur (martensitt).
TRV:05381Overbygning/Bygging6Ved bygging av helsveist spor skal beliggenheten av isolerte skinneskjøter være planlagt på forhånd.UtførelseskravKravet skal bidra til at antall skjøtsveiser holdes på et så lavt antall som mulig.
TRV:05394Overbygning/Bygging6Skinner som skal laskes skal alltid kappes med skinnekutter. Det er ikke tillatt med noen form for skjærebrenning i forbindelse med lasking av skinner.SikkerhetskravSkjærebrenning medfører et tynt sjikt med sprø martensittstruktur og mikrosprekker i skinneendene. Ved togpassering kan slag i skjøten utløse farlige langsgående sprekker fra disse mikrosprekkene, noe som vil utgjøre en fare for avsporing.
TRV:05404Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravTogpassering over laskede skjøter påfører store vertikale tilleggskrefter som bryter ned sporkonstruksjonen. Kravet skal redusere skadene gjennom å holde skjøtåpning liten samtidig som det gis mulighet for at skinnene kan ekspandere ved temperaturøkninger for å unngå svært høye trykkrefter i skinnene slik at solslyng ikke oppstår.
TRV:05341Overbygning/Bygging6Rapporten skal inngå som en del av dokumentasjonen som overleveres byggherren. Data i rapporten skal registreres i Banedata.UtførelseskravKravet skal sikre god sporbarhet av utførte sveisearbeider.
TRV:05357Overbygning/Bygging6Følgende feil er ikke tillatt og skal medføre at sveisen blir underkjent:
  • sprekker og bindefeil med lengde > 5 mm
  • synlige rivninger etter avskjæring av sveisevulst
  • porer, sandinnbrenninger, eller andre feil med største mål > 5 mm
  • forskjell i bredden av den varmepåvirkede sonen på begge sider av sveisen > 8 mm
UtførelseskravKravet skal sikre at skjøtsveiser blir utført med akseptabel kvalitet slik at lang levetid oppnås.
TRV:06108Overbygning/Bygging6UtførelseskravNøytralisering medfører endring av skinnelengder for å oppnå korrekt nøytraltemperatur. Når dette skjer i nærheten av sporveksler vil det kunne oppstå langsgående forskyvning mellom tunge og stokkskinne. Kravet skal sikre at posisjonen mellom tunge og stokkskinne ikke endres så mye at det oppstår problemer med omlegging eller deformasjoner i sporvekselen
TRV:05308Overbygning/Bygging6For det praktiske sveisearbeid i sporet tillates en toleranse i fastsettelse av nøytraltemperaturen på inntil 3°C over eller 3°C under nøytraltemperaturen. Sluttsveising av spor skal skje ved temperaturer mellom 18°C og 24°C, kalt nøytraltemperaturområdet.Funksjonskrav;Utførelseskrav;Sikkerhetskrav
TRV:05376Overbygning/Bygging6Sluttsveising skal ikke foretas ved skinnetemperaturer over nøytraltemperaturområdet.Utførelseskrav;SikkerhetskravVed skinnetemperaturer over nøytraltemperatrområdet vil skinnene være for lange. Det er da ikke mulig å komprimere lange skinnelengder for å oppnå korrekt lengde ved sluttsveising.
TRV:05325Overbygning/Bygging6Funksjonskrav;UtførelseskravKravet skal sikre at det anvendes egnede sveisemetoder ved skjøtsveising av skinner som har tilfredsstillende mekaniske egenskaper
TRV:05336Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at sveisebedriften har implementert et tilfredstillende kvalitetssystem slik at skinnesveising kan gjennomføres med forventet kvalitet.
TRV:05352Overbygning/Bygging6Dersom det ikke er mulig å utbedre geometrifeil ved sliping eller retting, skal skjøten skiftes ut.UtførelseskravKravet skal redusere nedbrytning av sporkonstruksjonen ved å hindre at geometrifeil i sveiste skjøter påfører økte dynamiske tilleggskrefter over lang tid.
TRV:05370Overbygning/Bygging6Sikring skal utføres ved å kappe skinnene til maks. 60 m. lengder.Utførelseskrav;SikkerhetskravI langskinner som monteres ved lave skinnetemperaturer kan det oppstå svært store langsgående krefter ved temperaturøkninger. Kravet skal hindre at det oppstår solslyng ved høye temperaturer i tiden mellom innlegging og nøytralisering av skinnene
TRV:05320Overbygning/Bygging6Hullene skal bores med skadefritt bor/hullfres, kjølevæske skal anvendes.Utførelseskrav;SikkerhetskravKrav til boring av hull skal sikre at det ikke initieres sprekker fra hullene som kan vokse og forårsake skinnebrudd.
TRV:05388Overbygning/Bygging6For å oppnå tilstrekkelig trykk kan et strekkapparat monteres over isolerskjøten og trekke de to skinneendene mot hverandre.UtførelseskravKravet skal hindre at det oppstår åpninger mellom profilmellomlegg og skinneender i den isolerte skjøten.
TRV:06109Overbygning/Bygging6I tunneler med lengde inntil 60 m skal skinnene nøytraliseres med den samme nøytraltemperatur som for spor utenfor tunneler.UtførelseskravI tunneler vil ikke skinner bli påvirket av solinnstråling, og temperaturvariasjoner er mye mindre enn i spor utenfor tunnel. I korte tunneler vil det likevel bli overført langsgående krefter fra skinnene utenfor tunnelen. Kravet skal sikre at det ikke oppstår store langsgående krefter i skinnene som kan forårsake solslyng eller skinnebrudd.
TRV:05331Overbygning/Bygging6Funksjonskrav;SikkerhetskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av skinnesveising ved at sveisere har tilstrekkelig kompetanse til å utføre skinnesveising i lave temperaturer.
TRV:05400Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;Utformingskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre bruk av nødlaskeforbindere som har dokumenterte egenskaper som medfører trygg bruk uten fare for svikt som kan resultere i avsporing på grunn av at lasker løsner.
TRV:05410Overbygning/Bygging6Overgangspartiet bør ligge i rettlinjet spor og skal ikke legges i kurver med radius mindre enn 500 m.UtformingskravI overgang mellom helsveist og lasket spor vil langsgående kraftoverføring til det laskede sporet kunne oppstå. Kravet skal redusere sannsynlighet for solslyng i det laskede sporet nær overgangen da spor i kurver vil ha lavere motstand mot solslyng enn spor på rettlinje.
TRV:05347Overbygning/Bygging6Et utvalg på min. 15% av alle produserte sveiser skal kontrolleres.Funksjonskrav;UtførelseskravKravet skal sikre god kvalitet av utført sveisearbeid gjennom sveisekontroll hvor et representativt utvalg av utførte sveiser blir kontrollert.
TRV:05363Overbygning/Bygging6Skinner som er utlagt midt i sporet for sveising med brennstuksveisemaskin, kan sveises uavhengig av skinnetemperaturen, dog ikke under ‑5°C.UtførelseskravDen nedre temperaturgrensen skal hindre at feil oppstår i skjøtsveiser som følge av for rask avkjøling.
TRV:05315Overbygning/Bygging6Kapping av sveiseåpning ved skjøtsveising av skinner i R200 kvalitet kan utføres med skjærebrenner forutsatt nødvendig forvarming og fjerning av slagg.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal hindre skinnebrudd på grunn av langsgående sprekker som kan utløses fra kuttflater hvor rask avkjøling etter bruk av skjærebrenner genererer sprø herdestruktur (martensitt).
TRV:05382Overbygning/Bygging6Isolerte skjøter skal monteres inn som et ledd i mellomsveisingen.UtførelseskravKravet skal hindre at man må ta hensyn til den isolerte skjøten ved nøytralisering og sluttsveising.
TRV:05395Overbygning/Bygging6Sikkerhetskrav;UtformingskravBruk av riktige lasker er nødvendig for å hindre høydeforskjeller som vil resultere i svært store slagkrefter og mulighet for å skade hjul ved togpassering over skjøten. Lasker som er sveist sammen av to ulike laskeprofiler har en høy bruddsannsynlighet. Laskebrudd vil utløse en høy avsporingsrisiko.
TRV:05405Overbygning/Bygging6Helsveist spor på tresviller, skal i overgangen til lasket spor forankres med skinnestoppere.Utførelseskrav;Utformingskrav;SikkerhetskravSpor på tresviller har mindre lengdeforskyvningsmotstand enn spor på betongsviller. Kravet skal begrense den langsgående bevegelsen av skinner som vil skje ved en overgang fra et helsveist til et lasket spor.
TRV:05342Overbygning/Bygging6Alle skjøter som er sveist med aluminiotermisk metode skal merkes med følgende data:
  1. sveiserens identifikasjonsnr.
  2. sveiseporsjonens identifikasjonsnr (batch nr.).
  3. dato når sveisen ble utført (måned og år)
UtførelseskravKravet skal sikre god sporbarhet av utførte sveisearbeider.
TRV:05358Overbygning/Bygging6Følgende feilindikasjoner er ikke tillatt og skal medføre at sveisen blir underkjent:
  • Feil med maks amplitude ≤ FBH 5 mm
  • Flere indikasjoner som overstiger registreringsnivået, dersom innbyrdes avstand er mindre enn 10 mm, og samlet feilflate bedømmes til å være større en referansefeilens flate
  • Mer enn 10 feilindikasjoner som overstiger referansenivået
UtførelseskravKravet skal sikre at skjøtsveiser blir utført med akseptabel kvalitet slik at lang levetid oppnås.
TRV:06110Overbygning/Bygging6Er tunnelen lengre enn 60 m, skal skinnene de første 30 m fra tunnelåpningene nøytraliseres med samme nøytraltemperatur som for spor utenfor tunneler.UtførelseskravI tunneler vil ikke skinner bli påvirket av solinnstråling, og temperaturvariasjoner er mye mindre enn i spor utenfor tunnel. Det vil likevel bli overført langsgående krefter fra skinnene utenfor tunnelen til skinner rett innenfor tunnelmunningene. Kravet skal sikre at det ikke oppstår store langsgående krefter i skinnene som kan forårsake solslyng eller skinnebrudd.
TRV:05309Overbygning/Bygging6UtførelseskravKravet skal sikre valg av korrekt sveisemetode og tilstandsmateriale avhengig av skinnekvalitet.
TRV:05377Overbygning/Bygging6Har skinnene ved legging nøytraltemperatur, kan de uten videre festes og helsveises . Dette forutsetter at skinnetemperaturen ikke har forandret seg ut over nøytraltemperaturområdet i tiden mellom legging og helsveising. Når sluttsveising utføres i samband med skinneleggingen, anordnes skjøtåpninger som tilsvarer sveisemetodens angitte sveiseåpninger.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre korrekt nøytraltemperatur i skinnene for å unngå for store trykk- eller strekkrefter ved hhv. høye eller lave skinnetemperaturer. Kravet skal slik sett sikre mot at det oppstår solslyng eller skinnebrudd.
TRV:05326Overbygning/Bygging6Funksjonskrav;UtførelseskravKravet skal sikre at det anvendes egnede sveisemetoder ved skjøtsveising av skinner som har tilfredsstillende mekaniske egenskape.
TRV:05337Overbygning/Bygging6Før sveising skal leverandøren fremvise følgende for byggherren:
  • Sertifikater på alle sveisere
    • Sveisesertifikater
    • Sertifikater for varme arbeider
  • Sertifikater på NDT-personale som skal utføre sveisekontroll
  • Sveiseprosedyrespesifikasjoner for sveiseprosesser som skal anvendes
  • Dokumentasjon av den sveiseansvarliges kompetanse.
  • Inspeksjonsplan for sveisearbeidet.
Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre og dokumentere at personell som skal utføre sveise- og kontrolloppgaver i forbindelse med skinnesveising har korrekt kompetanse.
TRV:05353Overbygning/Bygging6Ved aluminiotermisk sveising skal sveiser utføre egenkontroll av samtlige skjøtsveiser.UtførelseskravKravet skal sikre at skjøtsveiser blir utført med akseptabel kvalitet slik at lang levetid oppnås.
TRV:05371Overbygning/Bygging6Regler om sikring mot solslyng gjelder bare i spor som er trafikkert av nyttetrafikk i anleggsperioden.UtførelseskravKravet avgrenser regler om sikring mot solslyng slik at det er mulig å utføre mer effektiv bygging i spor uten nyttetrafikk
TRV:05321Overbygning/Bygging6Hullene skal fases med faseverktøy.Utførelseskrav;SikkerhetskravKrav til boring av hull skal sikre at det ikke initieres sprekker fra hullene som kan vokse og forårsake skinnebrudd.
TRV:05389Overbygning/Bygging6For limte skjøter skal strekkapparatet være påmontert til limet er herdet.UtførelseskravKravet skal hindre at det oppstår åpninger mellom profilmellomlegg og skinneender i den isolerte skjøten.
TRV:05385Overbygning/Bygging6Ved montering/liming av isolert skjøt i allerede helsveist spor skal skinnenes nøytrallengde opprettholdes.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre korrekt nøytraltemperatur i skinnene for å unngå for store trykk- eller strekkrefter ved hhv. høye eller lave skinnetemperaturer. Kravet skal slik sett sikre mot at det oppstår solslyng eller skinnebrudd.
TRV:05332Overbygning/Bygging6Hver virksomhet som utøver sveisearbeider i Bane NORs spor skal ha en sveisekoordinator som skal koordinere sveisearbeidet.FunksjonskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av skinnesveising ved at planlegging og utførelse blir koordinert av personell med tilstrekkelig kompetanse innen sveising av skinner.
TRV:05401Overbygning/Bygging6Nødlaskeforbinder i hovedspor og hovedtogspor med dobbel sikring skal kontrolleres visuelt min. 1 gang pr. 48 timer for å hindre at laskeforbindelsen ”glir av” skjøten.
  • Unntak: Dersom laskene sikres med en bolt som går gjennom skinnesteget, kan skjøten kontrolleres minimum 1 gang pr. 7 dag.
Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre mot avsporing som følge av at lasker sikret med nødlaskeforbinder forskyver seg i lengderetningen så mye at skjøten ikke lenger er sikret.
TRV:05348Overbygning/Bygging6Sveisene skal velges ut slik at utvalget blir proporsjonalt i forhold sveiserne som har utført arbeidet.Funksjonskrav;UtførelseskravKravet skal sikre god kvalitet av utført sveisearbeid gjennom sveisekontroll hvor et representativt utvalg av utførte sveiser blir kontrollert.
TRV:05364Overbygning/Bygging6Utformingskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at sporet har tilstrekkelig motstand mot sideveis forskyvning for å hindre at det oppstår solslyng i helsveist spor ved høye skinnetemperaturer.
TRV:05316Overbygning/Bygging6Ved lasking av skinner, midlertidig eller permanent, skal skjærebrenning aldri anvendes.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal hindre skinnebrudd på grunn av langsgående sprekker som kan utløses fra kuttflater hvor rask avkjøling etter bruk av skjærebrenner genererer sprø herdestruktur (martensitt).
TRV:05383Overbygning/Bygging6UtførelseskravKravet skal sikre god kvalitet av isolerte skjøter slik at de oppnår lang levetid og oppfyller krav til elektrisk motstand og mekanisk styrke.
TRV:05327Overbygning/Bygging6Funksjonskrav;SikkerhetskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av skinnesveising ved at sveisere har tilstrekkelig kompetanse.
TRV:05396Overbygning/Bygging6Skinneendene skal fases 1 mm kant på hodets kjøreflate og kjørekant for å unngå skarpe kanter.Utførelseskrav;SikkerhetskravAvfasing av skinneendene vil redusere sannsynlighet for sprekker og avskallinger i skinneendene i laskede skjøter
TRV:05406Overbygning/Bygging6Skinnestopperene skal monteres på de ytterste ca. 50 m i hver ende av det helsveiste sporet.Utførelseskrav;Utformingskrav;SikkerhetskravSpor på tresviller har mindre lengdeforskyvningsmotstand enn spor på betongsviller. Kravet skal begrense den langsgående bevegelsen av skinner som vil skje ved en overgang fra et helsveist til et lasket spor.
TRV:05343Overbygning/Bygging6Merkingen skal utføres ved å slå inn nummerene på utsiden av skinnehodet eller på merkeplate som klebes til skinnesteget. Merkene skal være plassert ca. 20 cm fra sveisemidt.UtførelseskravKravet skal sikre god sporbarhet av utførte sveisearbeider.
TRV:05359Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravProsedyren skal sikre at korrekt nøytraltemperatur i skinnene oppnås etter bygge- og vedlikeholdsoperasjoner der det er nødvendig å nøytralisere skinnene. Korrekt nøytraltemperatur sikrer at det ikke blir for store skinnespenninger som kan medføre solslyng og skinnebrudd ved høye og lave skinnetemperaturer.
TRV:06111Overbygning/Bygging6UtførelseskravI tunneler vil ikke skinner bli påvirket av solinnstråling og temperaturvariasjoner er mye mindre enn i spor utenfor tunnel. Det er derfor ikke nødvendig å nøytralisere skinner for å oppnå sikkerhet mot solslyng.
TRV:05310Overbygning/Bygging6Skjøtsveising av skinner i spor skal utføres ved elektrisk motstandssveising (brennstuksveising) eller aluminiotermisk sveising.UtførelseskravKravet skal sikre at det anvendes egnede sveisemetoder ved skjøtsveising av skinner
TRV:05378Overbygning/Bygging6Skinner lagt utenfor nøytraltemperaturområdet, eller hvor skinnetemperaturen har vært utenfor nøytraltemperaturområdet, skal nøytraliseres før sluttsveising.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre korrekt nøytraltemperatur i skinnene for å unngå for store trykk- eller strekkrefter ved hhv. høye eller lave skinnetemperaturer. Kravet skal slik sett sikre mot at det oppstår solslyng eller skinnebrudd.
TRV:05338Overbygning/Bygging6FunksjonskravKravet skal sikre at sveisebedriften har implementert et tilfredstillende kvalitetssystem slik at skinnesveising kan gjennomføres med forventet kvalitet.
TRV:05354Overbygning/Bygging6Kontrollen skal omfatte:
  • retthet kjørekant/kjøreflate
  • fotskjevhet/vridning
  • visuell kontroll for overflatefeil, sandinnbrenninger og symmetri av varmepåvirket sone
UtførelseskravKravet skal sikre at skjøtsveiser blir utført med akseptabel kvalitet slik at lang levetid oppnås.
TRV:05372Overbygning/Bygging6Før sluttsveising skal sporet være justert i høyde‑ og sideretning og den nødvendige ballastmengde skal være utkjørt og fordelt.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at skinnenes nøytraltemperatur ikke endres på grunn av sideveis forskyvning som følge av sporjustering etter at sporet er nøytralisert. Kravet skal slik sett sikre mot solslyng og skinnebrudd som følge av for store langsgående krefter i skinnene.
TRV:05322Overbygning/Bygging6Hull skal ikke fylles igjen ved hjelp av sveising eller andre metoder.Utførelseskrav;SikkerhetskravKrav til boring av hull skal sikre at det ikke initieres sprekker fra hullene som kan vokse og forårsake skinnebrudd. Sveising av hull i skinnesteget innebærer en stor sannsynlighet for at det oppstår sprekker.
TRV:05390Overbygning/Bygging6Denne metoden kan også anvendes ved innsveising av prefabrikkert isolert skjøtUtførelseskravKravet angir mulighet for å bruke strekkapparat med lange stenger for å opprettholde skinnenes nøytrallengde ved innsveising av prefabrikert isolert skjøt slik at etterfølgende nøytralisering ikke blir nødvendig.
TRV:05333Overbygning/Bygging6Sveisekoordinatoren skal ha det overordnede kvalitetsansvar for sveisingens utførelse.FunksjonskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av skinnesveising ved at planlegging og utførelse blir koordinert av personell med tilstrekkelig kompetanse innen sveising av skinner. Relatert krav
TRV:05349Overbygning/Bygging6Dersom det viser seg at en sveiser har to eller flere underkjente skjøter, skal samtlige skjøter vedkommende sveiser har produsert i det aktuelle prosjektet kontrolleres.Funksjonskrav;UtførelseskravKravet skal sikre god kvalitet av utført sveisearbeid gjennom sveisekontroll hvor et representativt utvalg av utførte sveiser blir kontrollert.
TRV:05367Overbygning/Bygging6Det skal føres ekstra tilsyn med langskinner som er lagt inn eller sveist ved temperaturer under nøytraltemperaturen.Utførelseskrav;SikkerhetskravI langskinner som monteres ved lave skinnetemperaturer kan det oppstå svært store langsgående krefter ved temperaturøkninger. Kravet skal sikre god oppfølging for å hindre solslyng i tiden fra innlegging til nøytralisering av skinnene.
TRV:05317Overbygning/Bygging6Ved store trykkspenninger i skinnen kan skjærebrenning anvendes for å løse ut spenningene for alle skinnekvaliteter. Snittflatene skal da umiddelbart kappes vekk med skinnekutter. Det tillates her ingen togpassering over skjøten før skinneendene er kappet med skinnekutter.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal hindre skinnebrudd på grunn av langsgående sprekker som kan utløses fra kuttflater hvor rask avkjøling etter bruk av skjærebrenner genererer sprø herdestruktur (martensitt).
TRV:05384Overbygning/Bygging6UtførelseskravIsolerte skjøter skal danne en forbindelse i skinnestrengen som ikke tillater elektrisk strøm å passere. Isolasjonsevnen skal være så god at skjøten kan isolere kjørestrømmen i alle mulige værforhold. Kravet skal sikre lang levetid ved installasjon av nye skjøter.
TRV:05328Overbygning/Bygging6Sveisesertifikat skal utstedes av akkreditert 3.parts institusjon.FunksjonskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av skinnesveising ved at sveisere har tilstrekkelig kompetanse.
TRV:05397Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravTogpassering over laskede skjøter påfører store vertikale tilleggskrefter på sporkonstruksjonen som øker med høyere hastighet. Kravet skal sikre mot avsporing som følge av at lasker løsner og hindre nedbrytning av sporets komponenter.
TRV:05407Overbygning/Bygging6Skinnestopperne skal sikre både mot strekk og trykk‑krefter ved at de plasseres med 4 stoppere på annenhver sville, hvor 2 stk. monteres mot strekk‑ og 2 stk. mot trykk‑krefter.Utførelseskrav;Utformingskrav;SikkerhetskravKravet skal begrense den langsgående bevegelsen av skinner som vil skje ved en overgang fra et helsveist til et lasket spor.
TRV:05344Overbygning/Bygging6Skjøter som ikke er merket skal underkjennes ved sveisekontroll.UtførelseskravKravet skal sikre god sporbarhet av utførte sveisearbeider.
TRV:05360Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av nøytralisering ved at arbeidet ledes av personell som har tilstrekkelig kompetanse.
TRV:06112Overbygning/Bygging6Ved lange tunneler skal overgangen fra helsveist spor i tunnelen til eventuelt lasket spor utenfor starte minst 30 m inne i tunnelen, slik at det blir 2 åpne skjøter i tunnelåpningen.Utførelseskrav;UtformingskravVed overgang fra helsveist spor til lasket spor vil det oppstå langsgående bevegelser i skinnene på grunn av langsgående krefter i de helsveiste skinnene. Kravet skal minimere disse langsgående bevegelsene ved å legge overgangen inne i tunnelen hvor de langsgående kreftene i de helsveiste skinnene vil være betydelig mindre enn krefter som kan oppstå i helsveiste skinner utenfor tunnelen.
TRV:05311Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal hindre at feil oppstår i aluminiotermiske skjøtsveiser som følge av for rask avkjøling, eller problemer med gasstilførsel under forvarming.
TRV:05379Overbygning/Bygging6Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at vesentlige parametere, som nøytraliseringslengde, forlengelse, skinnetemperatur m.m. blir dokumentert og lagret slik at de til en hver tid kan gjenfinnes.
TRV:05402Overbygning/Bygging6Nødlaskeforbinder med enkel lasketvinge uten sikring (kun tillatt i anleggsområde) skal kontrolleres visuelt min. 1 gang pr. dagSikkerhetskravKravet skal sikre mot avsporing som følge av at lasker ikke lenger er sikret på grunn av løse bolter eller forskyvning av lasker i lengderetningen
TRV:05339Overbygning/Bygging6Ved bruk av underentrepenører som ikke er sertifisert skal ansvaret for kvaliteten av sveisearbeidene fortsatt ligge hos sertifisert virksomhet.FunksjonskravKravet skal sikre at sveisebedriften har implementert et tilfredstillende kvalitetssystem slik at skinnesveising kan gjennomføres med forventet kvalitet.
TRV:05355Overbygning/Bygging6UtførelseskravKravet skal hindre store dynamiske tillegskrefter ved togpassering som følge av dårlig geometri over den sveiste skinneskjøten.
TRV:05305Overbygning/Bygging6Nøytraltemperaturen skal være +21°C i Bane NOR sine spor.Funksjonskrav;SikkerhetskravKravet skal hindre at det oppstår for store langsgående krefter i skinnene på grunn av skinnetemperatur slik at det oppstår fare for solslyng eller skinnebrudd.
TRV:05373Overbygning/Bygging6Når det skal utføres varig utfesting av linjen skal utfestingen være fullt etablert før sluttsveising utføres.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at sporets posisjon ved korrekt nøytraltemperatur er kjent. Kravet skal slik sett sikre mot solslyng og skinnebrudd som følge av for store langsgående krefter i skinnene på grunn av for stor sideveis forskyvning av sporet.
TRV:05323Overbygning/Bygging6I trafikkert spor skal finsliping utføres så snart som mulig for å unngå overbelastning av sveisen.UtførelseskravEn skjøtsveis som ikke er finslipt medfører lokale geometriavvik som genererer store dynamiske impulskrefter som bryter ned komponenter i sporkonstruksjonen.
TRV:05391Overbygning/Bygging6For å unngå at skinneendene deformeres skal skinnene sveises snarest mulig og senest en måned etter innlegging.Utførelseskrav;SikkerhetskravÅpne laskede skjøter medfører store slagkrefter som bryter ned sporkonstruksjonen, med utvalsing av skinneender og knusing av pukk og sviller som resultat.
TRV:05334Overbygning/Bygging6For å oppfylle betingelsene som sveisekoordinator skal kompetanse og erfaring kunne dokumenteres i henhold til et av alternativene under

Alt. 1

  • min. EWT – sertifikat i henhold til retningslinjer fra EWF ( European Welding Federation).
  • min 3 års praktisk erfaring fra sveising av jernbaneskinner

Alt. 2

  • Min 10 års praktisk erfaring fra sveising av jernbaneskinner
FunksjonskravKravet skal sørge for nødvendig kvalitet i utførelse av skinnesveising ved at planlegging og utførelse blir koordinert av personell med tilstrekkelig kompetanse innen sveising av skinner.
TRV:05350Overbygning/Bygging6Skjøter som blir underkjent ved ultralydkontroll eller visuell kontroll, skal skiftes ut innen 2 måneder etter at kontrollen er utført.UtførelseskravKravet skal hindre at feil som er oppdaget under sveisekontroll får utvikle seg til større feil som kan medføre skinnebrudd.
TRV:05368Overbygning/Bygging6Dersom skinnetemperaturen kan forventes å overstige 30 °C høyere enn leggetemperaturen skal det gjennomføres sikring mot solslyng i ikke nøytraliserte langskinner.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal hindre at solslyng oppstår i ikke nøytraliserte skinner. Dersom skinnene er lagt inn ved lave temperaturer og nøytralisering ikke er utført, kan det oppstå svært store trykkspenninger i skinnene ved høye skinnetemperaturer.
TRV:05318Overbygning/Bygging6Det skal ikke være mindre avstand mellom to hull (kant til kant) enn 2xhulldiameteren for det minste hullet.Utførelseskrav;SikkerhetskravKrav til boring av hull skal sikre at det ikke initieres sprekker fra hullene som kan vokse og forårsake skinnebrudd.
TRV:05386Overbygning/Bygging6Skinnen skal kappes på det aktuelle sted og forberedes før montering.UtførelseskravKravet skal sikre at skinneender har den nødvendige geometri og renhet som er nødvendig ved montering av isolert skjøt i spor.
TRV:05424Overbygning/Bygging7Er sporvekselen utstyrt med hake- eller palstengsel, skal det passes på at disse ved montering blir gitt den riktige nøytralstilling slik at stengselet ikke kommer i knip ved temperaturbevegelser.UtførelseskravKravet skal hindre at tunge og stokkskinne forskyver seg så mye i forhold til hverandre at det ikke er mulig å legge om sporvekselen.
TRV:07819Overbygning/Bygging7For å sikre belegg av sporfelter, skal korrosjonsbelegg og maling på kjøreflaten fjernes før det settes trafikk på spor gjennom sporvekselen.Utførelseskrav;SikkerhetskravVed levering og montering kan det være maling og korrosjonsbelegg på skinnenes kjøreflate i sporveksler som hindrer kortslutning av elektriske sporfelt gjennom togets hjulaksler. Kravet skal sikre togdeteksjon i nylig monterte sporveksler.
TRV:05440Overbygning/Bygging7Plassering av isolerte skjøter i sporveksler skal skje i samråd med signal/sikring.Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal sikre funksjon til elektriske sporfelt for togdeteksjon.
TRV:05419Overbygning/Bygging7Sporvekseldelene skal monteres sammen og festes i første omgang bare til enkelte sviller. Den rette streng i sporvekselen monteres først og brukes som basis for den videre montering.UtførelseskravKravet skal sikre korrekt montering av sporvekselen slik at korrekt geometri kan oppnås.
TRV:05435Overbygning/Bygging7For boring av hull i sporvekseltunger gjelder følgende regler:
  • Det skal ikke være mindre avstand mellom to hull (kant til kant) enn 2 x hulldiameteren for det minste hullet.
  • Det skal ikke være mindre avstand enn 1 x hulldiameteren mellom hullkant og tverrsnittsovergang/kant av tungen
  • Hullene skal bores med skadefritt bor/hullfres, kjølevæske skal anvendes
  • Hullene skal fases med faseverktøy
  • Det er ikke tillatt å fylle igjen hull ved hjelp av sveising eller andre metoder
UtførelseskravKrav til boring av hull i sporvekseltunger skal sikre at det ikke initieres sprekker fra hullene som kan vokse og forårsake brudd i tungen.
TRV:05451Overbygning/Bygging7Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at ferdig montert sporveksel overholder krav til geometri og at tunge og stokkskinne har god tilpasning.
TRV:05414Overbygning/Bygging7Det skal være tilført pukk, og sporvekselen bør pakkes før tog kan kjøre over.UtførelseskravKravet skal sikre at sporvekselen har tilstrekkelig stabilitet og geometrisk kvalitet slik at den kan motstå krefter fra togpassering uten å ta skade.
TRV:05430Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal sikre korrekt montering. Et jevnt underlag er en forutsetning for at delene i sporvekselen kan skjøtes sammen med tilfredstillende geometrisk kvalitet. Et jevnt underlag er også nødvendig for å kunne utføre justering av sporvekselen til riktig geometri.
TRV:05446Overbygning/Bygging7For sporveksler med grunnradius ≥ 1200 m skal det i tillegg også utføres nøytralisering av sporvekselens gjennomgående kontinuerlige skinnestrengerUtførelseskravKravet skal hindre solslyng og skinnebrudd som følge av at det oppstår for store langsgående krefter i skinnene ved lave og høye skinnetemperaturer. Sporveksler er stive konstruksjoner og regnes som fastpunkter opp til sporveksler med grunnradius mindre enn 1200 meter.
TRV:05425Overbygning/Bygging7Når sporvekselen er utstyrt med drivmaskiner og/eller isolerte skjøter, skal det samarbeides med signal/sikring som er ansvarlig for montering av drivanordningen og stengene.UtførelseskravKravet skal sikre funksjon av drivmaskiner og elektriske sporfelt for togdeteksjon.
TRV:05441Overbygning/Bygging7UtformingskravKravet skal sikre at isolerte skjøter har tistrekkelige mekaniske egenskaper og sikre funksjon av elektriske sporfelt til togdeteksjon.
TRV:08706Overbygning/Bygging7Sporveksler bør bygges av leverandør i verksted og monteres av ferdige moduler på monteringssted.UtførelseskravKravet skal sikre best mulig kvalitet ved bygging av nye sporveksler.
TRV:05420Overbygning/Bygging7Når sporvekselen er montert løselig sammen, skal det kontrolleres at alle deler er på plass, at alle plater ligger riktig, at sporvekselen er skjøtrett i begge ender, og at alle skjøtåpninger stemmer.UtførelseskravKravet skal sikre korrekt montering av sporvekselen slik at korrekt geometri kan oppnås.
TRV:05436Overbygning/Bygging7For at sporvekselen skal virke tilfredsstillende sammen med de øvrige spor, skal den føyes nøyaktig sammen med disse enten ved hjelp av lasker eller ved hjelp av sveising.UtførelseskravKravet skal hindre rask nedbrytning av sporvekselen som følge av store dynamiske påkjenninger ved togpassering over skjøter med geometriske avvik.
TRV:05452Overbygning/Bygging7Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at ferdig montert sporveksel overholder krav til geometri.
TRV:05415Overbygning/Bygging7Funksjonskrav;UtførelseskravKravet skal sikre stabilt underlag for sporvekselen for å hindre økt sliatasje og behov for hyppig justering.
TRV:05431Overbygning/Bygging7Sammenføyninger i midtparti i kryssveksler skal utføres av leverandør i verksted.UtførelseskravI midtpartiet i kryssveksler er det noen steder ikke tilstrekkelig plass til å montere sveiseformer for aluminiotermiske skjøtsveiser. Noen skjøter må derfor sveises med spesielle sveisemetoder. Kravet skal sikre at disse skjøtsveisene blir utført med god kvalitet av sveisere med nødvendig kompetanse.
TRV:05447Overbygning/Bygging7Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at det ikke oppstår for høye langsgående krefter i skinnemateriale i sporveksler. Kravet skal også sikre at det ikke oppstår for stor langsgående forskyvning mellom tunge og stokkskinne, noe som kan medføre problemer med omlegging av sporvekselen.
TRV:05426Overbygning/Bygging7Isolerte skjøter i en sporveksel skal plasseres i eksisterende laskeskjøter dersom ikke isolerskjøtene er ferdig montert fra leverandør.UtførelseskravKravet skal minimere antall skjøtsveiser i sporvekselen og sikre optimal avstand mellom skjøter.
TRV:05442Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal sikre kvaliteten til skjøtsveiser i sporveksler gjennom krav til nødvendig kompetanse for skinnesveisere.
TRV:05421Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal sikre korrekt montering av sporvekselen slik at korrekt geometri kan oppnås.
TRV:05437Overbygning/Bygging7Alle nye sporveksler skal helsveises.UtførelseskravSveiste skjøter medfører langt mindre slagpåkjenninger enn laskede skjøter. Kravet skal sikre lave levetidskostnader gjennom eliminering av laskede skjøter.
TRV:05453Overbygning/Bygging7Viser det seg ved kontrollmålinger at ett eller flere av målene ikke er innenfor toleransene, skal feilene rettes.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at ferdig montert sporveksel overholder krav til geometri.
TRV:05416Overbygning/Bygging7Funksjonskrav;UtførelseskravKravet skal sikre at sporvekselen ligger stabilt i et ballastlag med tilfredsstillende dreneringsegenskaper og motstand mot slitasje.
TRV:05432Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal hindre transportskader og plastiske deformasjoner og andre skader i sporvekselkomponenter som følge av overbelastning.
TRV:05448Overbygning/Bygging7Ved sveising av tungeskjøtene skal forkant på tungespiss ligge overens med kjørnermerket på stokkskinnen.UtførelseskravKravet skal sikre at det ikke oppstår for stor langsgående forskyvning mellom tunge og stokkskinne, noe som kan medføre problemer med omlegging av sporvekselen.
TRV:05411Overbygning/Bygging7I begge tilfeller skal underlaget hvor sporvekselen monteres eller innlegges, være jevnt.UtførelseskravEt jevnt underlag er en forutsetning for at delene i sporvekselen kan skjøtes sammen med tilfredstillende geometrisk kvalitet. Et jevnt underlag er også nødvendig for å kunne utføre justering av sporvekselen til riktig geometri.
TRV:05427Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal sikre korrekt montering. Et jevnt underlag er en forutsetning for at delene i sporvekselen kan skjøtes sammen med tilfredstillende geometrisk kvalitet. Et jevnt underlag er også nødvendig for å kunne utføre justering av sporvekselen til riktig geometri.
TRV:05443Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal sikre kvaliteten til skjøtsveiser i sporveksler gjennom krav til anvendelse av godkjente sveiseprosedyrespesifikasjoner.
TRV:05454Overbygning/Bygging7DokumentasjonskravKravet skal sikre dokumentasjon og sporbarhet av at sporveksel er bygget og montert i henhold til gjeldende krav og toleranser.
TRV:05422Overbygning/Bygging7Da sporvidden i en sporveksel varierer og også er forskjellig i de forskjellige sporvekseltyper, skal sporvidden i forhold til den rette streng stadig kontrolleres under montering. Den korrekte sporvidde i de forskjellige punkter er angitt på sporvekseltegningen.UtførelseskravKravet skal sikre korrekt montering av sporvekselen slik at korrekt geometri kan oppnås.
TRV:05438Overbygning/Bygging7Spor i tilknytning til en sporveksel i helsveist hovedspor skal være helsveist i en lengde av min. 60 m fra sporvekselen for å unngå å få pustepartier i sporvekselenUtførelseskrav;UtformingskravKravet skal hindre for stor langsgående forskyvning mellom stokkskinner og tunger i sporveksler som følge av temperaturendringer og langsgående kraftoverføringer fra nedbremsing og akselerasjon. Ved for stor innbyrdes lengdeforskyvning mellom stokkskinne og tunge kan det oppstå problemer med omlegging av sporvekselen.
TRV:05417Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal hindre plastiske deformasjoner og andre skader i sporvekselkomponenter som følge av overbelastning.
TRV:05433Overbygning/Bygging7Ved innlegging bør det brukes teodolitt for å sikre at sporvekselen kommer nøyaktig på plass.UtførelseskravKravet skal sikre korrekt geometri for å minimere slitasje og utmatting.
TRV:05449Overbygning/Bygging7Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal sikre at det er mulig å operere palstengsler fort omlegging av sporveksler under alle temperaturforhold.
TRV:05412Overbygning/Bygging7Når sporvekselen monteres utenfor sporet, skal det sørges for tilfredsstillende transport mellom monteringsted og innleggelsested.UtførelseskravKravet skal hindre at det oppstår feil i sporvekselkomponenter som følge av transportskader.
TRV:05428Overbygning/Bygging7Krumningen av de to spor skal kontrolleres ved hjelp av tangent- eller kordeavsett i tillegg til de vanlige utmål for sporvidde m.m.UtførelseskravKravet skal sikre at korrekt sporgeometri oppnås gjennom begge spor i kurvevekselen
TRV:05444Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal sikre at sporvekselen har tilstrekkelig stabilitet og geometri før endelig sammenføyning av sporvekselen utføres.
TRV:05423Overbygning/Bygging7Alle bolter og skruer skal trekkes fast til slik at det ikke slarker noe sted.UtførelseskravKravet skal sikre korrekt montering av sporvekselen slik at korrekt geometri og lang levetid kan oppnås.
TRV:05439Overbygning/Bygging7I tresvillespor skal det monteres 100-200 skinnestoppere vekselvis mot trykk og strekk-krefter over min. 60 m lengde.Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal hindre for stor langsgående forskyvning mellom stokkskinner og tunger i sporveksler som følge av temperaturendringer og langsgående kraftoverføringer fra nedbremsing og akselerasjon. Ved for stor innbyrdes lengdeforskyvning mellom stokkskinne og tunge kan det oppstå problemer med omlegging av sporvekselen.
TRV:05418Overbygning/Bygging7Underlaget skal være plant og jevnt. Alle sviller legges nøyaktig på plass etter tegningen. Når betongsviller brukes, skal disse plasseres i riktig rekkefølge og med avstander som vist på tegning.UtførelseskravKravet skal sikre korrekt montering. Et jevnt underlag er en forutsetning for at delene i sporvekselen kan skjøtes sammen med tilfredstillende geometrisk kvalitet. Et jevnt underlag er også nødvendig for å kunne utføre justering av sporvekselen til riktig geometri.
TRV:05434Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal sikre at drivmaskiner monteres korrekt.
TRV:05450Overbygning/Bygging7UtførelseskravKravet skal sikre at sporveksler monteres korrekt slik at lave levetidskostnader kan oppnås.
TRV:05413Overbygning/Bygging7Det skal utføres forberedelser på innleggelsestedet som sikrer at sporvekselen kan legges inn mest mulig uforstyrret og uten at større tilpasningsarbeider må foretasUtførelseskravKravet skal sikre effektiv montering av sporveksel.
TRV:05429Overbygning/Bygging7Ytterstrengen for sporet med den største radius skal monteres først.UtførelseskravKravet skal sikre at korrekt sporgeometri oppnås gjennom begge spor i kurvevekselen
TRV:05445Overbygning/Bygging7For sporveksler med grunnradius < 1200 m skal det utføres nøytralisering av skinnene min. 60 m ut fra sporvekselens 6 endeskjøter.UtførelseskravKravet skal hindre solslyng og skinnebrudd som følge av at det oppstår for store langsgående krefter i skinnene ved lave og høye skinnetemperaturer. Sporveksler er stive konstruksjoner og regnes som fastpunkter opp til sporveksler med grunnradius mindre enn 1200 meter.
TRV:05492Overbygning/Bygging8Pukken skal legges ut i ett lag opp til et nivå som ligger:
  • 480 mm under laveste skinne (skinnetopp) for 60E1 og 60E2.
  • 440 mm under laveste skinne (skinnetopp) for 54E3, 54E4 og alle mindre skinneprofil.
  • UtførelseskravVed bygging av nye spor legges ballast ut i to lag. Først blir det nedre ballastlaget lagt ut. Deretter kan sviller legges ut og det øvre ballastlaget blir kjørt ut. Sporkonstruksjonen må så løftes og justeres i ballastlaget til riktig høyde i flere omganger med sporjusteringsmaskin. Kravet skal hindre at sporet må løftes i for mange omganger med sporjusteringsmaskin for å oppnå ønsket sporgeometri i det ferdige sporet. Dette vil redusere belastning/nedknusing av ballast og sviller og dermed medføre lengre levetid.
    TRV:05509Overbygning/Bygging8I tunnelstrekninger skal pukken fjernes i en dybde på 3 - 5 cm i hele svillelengden.UtførelseskravKravet skal hindre at is som løsner fra tog i høy hastighet treffer pukkstein som kan "skytes ut" og forårsake skade på omgivelser og underside av tog. Når ballasten ligger litt under svilletopp vil isklumper i høy hastighet treffe overkant av svillene i stedet for pukkstein.
    TRV:08705Overbygning/Bygging8Overgang mellom ulike tykkelse på nedre ballastlag pga. ulik skinneprofil skal utføres under minste skinneprofil.
    • Unntak: Dersom minste skinneprofil er en sporveksel skal overgang mellom nedre ballastlag med ulik tykkelse utføres på utsiden av sporvekselen (SS – kortskinnepartiet).
    Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal hindre brå overganger i sporets stivhet
    TRV:05504Overbygning/Bygging8Det øvre ballastlaget skal legges ut ved hjelp av pukkvogner etter at sporet er bygget og inkluderer også ev. etterfylling etter at sporet er justert.UtførelseskravBakgrunn for kravet er å unngå at nedre ballastlag blir forurenset fra transportmidler beregnet for transport på vei. Ren ballast fri for finstoff, humus og andre forurensninger er avgjørende for sporets kvalitet over tid. Ved bruk transport direkte fra vei vil dette overføre forurensninger som reduserer sporets evne til å opprettholde god geometrisk kvalitet over tid. Kravet skal også sikre homogen pukkvalitet i sporets lengderetning uten punktvis opphopning av finstoff som følge av uheldig metode for utlegging/tømming av pukk.Overbygning/Bygging/Ballast#Øvre ballastlag
    TRV:05498Overbygning/Bygging8Jevnheten på den øvrige del av nedre ballastlag skal ikke forandres eller forringes under utførelse av grøftene.Utførelseskrav;UtformingskravFor å kunne oppnå ønsket kvalitet på sporgeometri i ferdig spor uten behov for mange løft med sporjusteringsmaskin er det nødvendig med et jevnt nivå på det nedre ballastlaget.
    TRV:05515Overbygning/Bygging8Til slutt skal all pukk fjernes fra kabelkanalene, og kanalene rengjøres.UtførelseskravKravet skal sikre at kabelkanaler er klare til bruk uten hindringer.
    TRV:05493Overbygning/Bygging8Pukken skal komprimeres lett uten at materialene knuses.UtførelseskravKravet skal hindre knusing av pukk som følge av hard komprimering av nedre ballastlag. For høy andel finstoff reduserer ballastlaget kraftfordelingsevne og dreneringsevne og vil i tillegg redusere sporets sidestabilitet.
    TRV:05510Overbygning/Bygging8Skinnene skal spyles etter feiingen.UtførelseskravKravet skal sørge for at alle mindre steinpartikler fjernes fra skinnene for å unngå at de trykkes inn i skinnenes og hjulenes overflate og forårsaker små feil som kan utvikle seg til kontaktutmattingsskader på sikt.
    TRV:05505Overbygning/Bygging8Utlagt ballast skal ikke forurenses av anleggets øvrige trafikk.UtførelseskravBakgrunn for kravet er å unngå at nedre ballastlag blir forurenset fra transportmidler beregnet for transport på vei. Ren ballast fri for finstoff, humus og andre forurensninger er avgjørende for sporets kvalitet over tid. Ved bruk transport direkte fra vei vil dette overføre forurensninger som reduserer sporets evne til å opprettholde god geometrisk kvalitet over tid.
    TRV:05499Overbygning/Bygging8Ved tilslutning mot eksisterende spor og allerede ferdigstilte strekningsavsnitt, skal det foretas en oppramping fra topp nedre ballastlag til nivå for svilleunderkant.UtformingskravKravet skal hindre uheldige sprang i sporets vertikale stivhet og høydenivå ved overgang fra nytt til gammelt. Ujevn sporstivhet har betydning for vedlikehold og passasjerkomfort.
    TRV:05516Overbygning/Bygging8Pukken bør ved behov renses ved spyling.UtførelseskravKravet skal bidra til å redusere støvplager for omgivelser og arbeidere i forbindelse med håndtering og utlegging av ballastpukk.
    TRV:05494Overbygning/Bygging8Utlagt ballast skal ikke forurenses av anleggets øvrige trafikk og jevnheten på ballastlaget skal ikke forandres eller forringes under utførelse av grøftene.Utførelseskrav
    TRV:05511Overbygning/Bygging8Til slutt skal all pukk fjernes fra kabelkanalene, og kanalene rengjøres.UtførelseskravKravet skal sikre at kabelkanaler er klare til bruk uten hindringer.
    TRV:07957Overbygning/Bygging8Ballastmatter skal installeres slik at den omslutter ballastlaget i tunneler og konstruksjoner.UtførelseskravBallastmatter skal dempe strukturstøy som forplanter seg til omgivelsene ved fremføring av rullende materiell.For å oppnå tilstrekkelig demping må hele sporkonstruksjonen, inkludert ballastlaget isoleres helt fra konstruksjon / tunnel, også vertikalt langs vegger.
    TRV:05506Overbygning/Bygging8Etter siste pakking skal det etableres korrekte tverrprofil mellom kabelkanalene.UtførelseskravKravet skal sikre funksjonen til ballastlaget med hensyn til lastoverføring, stabilitet og drenering.
    TRV:05500Overbygning/Bygging8Rampens helning skal ikke være brattere enn 1:20.Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal hindre uheldige sprang i sporets vertikale stivhet og høydenivå ved overgang fra nytt til gammelt. Ujevn sporstivhet har betydning for vedlikehold og passasjerkomfort.
    TRV:05495Overbygning/Bygging8Det nedre ballastlaget skal legges ut etter følgende toleransekrav:
    • avvik fra prosjektert høyde: +10/-10 mm
    • avvik fra prosjektert bredde: +100/-0 mm
    UtførelseskravKravet dskal sikre riktige dimensjoner på nedre ballastlag uten for store avvik.
    TRV:05512Overbygning/Bygging8Etter siste pakking skal det etableres korrekte tverrprofil mellom kabelkanalene.UtførelseskravKravet skal sikre funksjonen til ballastlaget med hensyn til lastoverføring, stabilitet og drenering.
    TRV:07958Overbygning/Bygging8Ballastmatter skal tildekkes helt slik at ingen deler av mattene er eksponert/synlige for å beskytte dem mot varme (brannrisiko) og sporarbeidsmaskiner.UtførelseskravKravet skal hindre skade på ballastmatter fra mekaniske påkjenninger fra maskiner. Kravet skal også hindre skade / brann fra varmepåvirkning som sveising og sliping av skinner.
    TRV:05507Overbygning/Bygging8Sporentreprenøren skal forvisse seg om at synlige trekkerør fra kabelkanal er lagt ut til korrekt sville før øvre ballastlag fylles på.UtførelseskravKravet skal sikre at nødvendige føringsveier for kabler er kartlagt og tilgjengelig før oppfylling av øvre ballastlag.
    TRV:05502Overbygning/Bygging8For etablering av overhøyde i sporvekselområde i kurve, samt oppramping fra nedre eksisterende ballastlag, skal det utføres oppfylling til topp nedre ballastlag.Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal sørge for å utjevne høydeforskjeller som oppstår i områder med kurveveksler med overhøyde, slik at akseptabel sporgeometri kan oppnås.
    TRV:05496Overbygning/Bygging8Det skal etableres en pukkgrøft med dybde/bredde 5/80 cm i nedre ballastlag.Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal hindre opplagring av betongsviller på midten, noe som vil kunne medføre større bøyespenninger enn hva betongsvillene er dimensjonert for.
    TRV:05513Overbygning/Bygging8I svillemellomrommene mellom skinnene for Q0 og Q1-baner, skal ballasten fjernes (feies bort) i en dybde på 3 - 5 cm under svilleoverkant.UtførelseskravKravet skal hindre at is som løsner fra tog i høy hastighet treffer pukkstein som kan "skytes ut" og forårsake skade på omgivelser og underside av tog. Når ballasten ligger litt under svilletopp vil isklumper i høy hastighet treffe overkant av svillene i stedet for pukkstein.
    TRV:07959Overbygning/Bygging8Montering av ballastmatter og etterfølgende arbeider skal utføres skånsomt slik at ballastmatter ikke blir skadet.UtførelseskravBallastmatter er laget med relativt myke materialer som ikke har tilstrekkelig fasthetsegenskaper til å motstå påkjenninger direkte fra maskiner og verktøy som benyttes til sporbygging. Kravet skal sikre at det ikke oppstår skade på ballastmatter under montering av mattene og bygging av sporet.
    TRV:05491Overbygning/Bygging8Utførelseskrav;IntensjonskravKravet skal sikre at det benyttes materialer med egenskaper som er egnet til bruk i jernbanespor, slik at god lastfordeling, lang levetid og god drenering oppnås.
    TRV:05508Overbygning/Bygging8I svillemellomrommene mellom skinnene for Q0 og Q1-baner, skal ballasten fjernes (feies bort) i en dybde på 3 - 5 cm under svilleoverkant.UtførelseskravKravet skal hindre at is som løsner fra tog i høy hastighet treffer pukkstein som kan "skytes ut" og forårsake skade på omgivelser og underside av tog. Når ballasten ligger litt under svilletopp vil isklumper i høy hastighet treffe overkant av svillene i stedet for pukkstein.
    TRV:05503Overbygning/Bygging8Påramping fra eksisterende nedre ballastlag skal i lengderetningen ha en helning på 1:400.Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal sørge for å utjevne høydeforskjeller som oppstår i områder med kurveveksler med overhøyde, slik at akseptabel sporgeometri kan oppnås.
    TRV:08704Overbygning/Bygging8Overgang mellom ulike tykkelse på nedre ballastlag pga. ulik skinneprofil skal utføres med en rampe ikke brattere enn 1:80Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal hindre brå overganger i sporets stivhet
    TRV:05497Overbygning/Bygging8Grøften skal ligge sentrisk i senterlinje spor.Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal hindre opplagring av betongsviller på midten, noe som vil kunne medføre større bøyespenninger enn hva betongsvillene er dimensjonert for.
    TRV:05514Overbygning/Bygging8Skinnene skal spyles etter feiingen.UtførelseskravKravet skal sørge for at alle mindre steinpartikler fjernes fra skinnene for å unngå at de trykkes inn i skinnenes og hjulenes overflate og forårsaker små feil som kan utvikle seg til kontaktutmattingsskader på sikt.
    TRV:07960Overbygning/Bygging8Ballastmatter skal legges slik at gap eller variasjoner av stivheten mellom ballastmattene unngås (f. eks ved "Z" -overlapping eller sveisede skjøter).UtførelseskravKravet skal hindre brå endringer i sporets stivhet for å unngå utvikling av vertikale sporgeometrifeil over tid.
    TRV:08052Overbygning/Bygging9UtførelseskravKravet skal sikre lang levetid og lave vedlikeholdskostnader for sporets komponenter gjennom god sporgeometrisk kvalitet som reduserer dynamiske tilleggskrefter.
    TRV:08047Overbygning/Bygging9Grovjustering og finjustering skal utføres før nøytralisering og sluttsveising.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at skinnenes nøytraltemperatur ikke endres på grunn av sideveis forskyvning som følge av sporjustering etter at sporet er nøytralisert. Kravet skal slik sett sikre mot solslyng og skinnebrudd som følge av for store langsgående krefter i skinnene.
    TRV:08053Overbygning/Bygging9Oppnås ikke forutsatt kvalitet for den aktuelle kvalitetsklassen, reduseres hastigheten til den kvalitetsklasse som gir kvalitetstall ≥ 90.UtførelseskravKravet skal sikre lang levetid og lave vedlikeholdskostnader for sporets komponenter gjennom god sporgeometrisk kvalitet som reduserer dynamiske tilleggskrefter.
    TRV:08048Overbygning/Bygging9Sporets horisontale beliggenhet ved nøytralisering skal måles inn og registreres.Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at sporets posisjon ved korrekt nøytraltemperatur er kjent. Kravet skal slik sett sikre mot solslyng og skinnebrudd som følge av for store langsgående krefter i skinnene på grunn av for stor sideveis forskyvning av sporet.
    TRV:08054Overbygning/Bygging9Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at nybygde spor har tilstrekkelig stabilitet for å unngå solslyng og andre sporfeil etter at trafikk er påsatt.
    TRV:08049Overbygning/Bygging9Utførelseskrav;SikkerhetskravKravet skal sikre at skinnenes nøytraltemperatur ikke endres på grunn av sideveis forskyvning som følge av sporjustering etter at sporet er nøytralisert. Kravet skal slik sett sikre mot solslyng og skinnebrudd som følge av for store langsgående krefter i skinnene.
    TRV:08050Overbygning/Bygging9UtførelseskravKravet skal sikre lang levetid og lave vedlikeholdskostnader for sporets komponenter gjennom god sporgeometrisk kvalitet som reduserer dynamiske tilleggskrefter.
    TRV:08051Overbygning/Bygging9Utførelseskrav;UtformingskravKravet skal sikre at nye og ombygde spors posisjon er fastlagt med tilstrekkelig nøyaktighet, slik at nødvendige utbedringer kan utføres ved forskyvninger av sporet utover fastlagte toleranser.