Kravliste 551

Fra Teknisk regelverk utgitt 8. oktober 2024
Sideversjon per 24. nov. 2020 kl. 09:05 av Rada (diskusjon | bidrag) (Rada flyttet siden Sandkasse/rada/kravliste 551 til Kravliste 551 uten å etterlate en omdirigering)

Kravliste for gjeldende krav for bok 551 i Teknisk regelverk

 BokKap.Vedl.KravtekstKravtypeKravhensiktKravlokasjon
TRV:07748Signal/Bygging10
TRV:07603Signal/Bygging10d) Når en tildekking er fjernet skal de tilhørende markeringene i anleggstegningene fjernes, og i registreringsskjemaet skal det kvitteres for fjernet balisedeksel.
TRV:07931Signal/Bygging10Den av de styrte balisene (med kabel) som ligger nærmest signalet, skal plasseres på en avstand minimum 7,5 m fra isolert skjøt, akselteller eller sporfeltkabel på tvers av sporet, og for øvrig skal balisegruppen plasseres så nær signalet som praktisk mulig.UtførelseskravKravet har sammenheng med avstand mellom togets første aksel og antenne, som skal være maksimalt 6,5 m. Når første aksel passerer isolert skjøt vil signalbildet endres. Det er ikke ønskelig at toget leser den nye beskjeden.
TRV:07614Signal/Bygging10a) Det skal foretas en kontroll av at balisedeksler er fjernet korrekt. Kontrollen skal foretas av sikkerhetskontrollør med ATC-godkjenning.
TRV:07598Signal/Bygging10c) Midlertidig tildekking skal tilordnes et tildekkingsnummer for hvert balisedeksel som benyttes. Utførelse: Tildekkingsnummeret skal være unikt innenfor den aktuelle bane, slik at det ikke kan oppstå tvil om hvilket balisedeksel som skal fjernes når balisen skal tas i bruk.
TRV:07759Signal/Bygging10Til slutt skal det foretas en fullstendig sluttkontroll med balisetester i henhold til kodetabellen. Balisetesteren plasseres på balisen. Ved fast kodede baliser (type F) kan man avlese kodeordene (X, Y og Z) med en måling. Ved styrbare baliser (type Y, Z og Y/Z) skal balisen prøves ved de forskjellige signalbegreper. Se for øvrig egen bruksanvisning for balisetesteren.
TRV:07937Signal/Bygging10
TRV:07754Signal/Bygging10
TRV:07609Signal/Bygging10b) Dersom ny balise skal inngå permanent i anlegget kan den inntegnes med permanent grønn farge, hvorpå tildekkingen markeres med blyant.
TRV:07749Signal/Bygging10
TRV:07604Signal/Bygging10a) Markering av balisedeksler på tegninger skal tydelig dateres og signeres av den som utførte tildekkingen, med samme dato og initialer som angitt i registreringsskjemaet.
TRV:07932Signal/Bygging10Den av de styrte balisene i en signalgruppe som ligger lengst fra signalet, skal plasseres på en avstand innenfor absolutt maksimalavstand lik 18 meter fra isolert skjøt, akselteller eller sporfeltkabel på tvers av sporet, og for øvrig så nær signalet som praktisk mulig.Utførelseskrav
TRV:07615Signal/Bygging10b) Den som er ansvarlig for kontroll er også ansvarlig for at
  • Registreringsskjema for tildekking av balise blir oppdatert.
  • Markeringer i anleggstegningene er fjernet.
TRV:07599Signal/Bygging10d) Tildekkingsnummeret skal vises med permanent merking festet til en av balisedekselets låsebolter, eller være preget på balisedekselets overside. Utførelse: Pregeskilt for merking av tildekking kan utføres som vist i tegning SA-800211.
TRV:07760Signal/Bygging10
TRV:07938Signal/Bygging10Utførelseskrav
TRV:07755Signal/Bygging10Seriebaliser som ikke styres, skal programmeres med balisetester/programmerer.
TRV:07610Signal/Bygging10c) Ny balise skal inntegnes med balise-ID og km, og med et kryss over XYZ-verdiene for balisens kodeord. Kodeord kan utelates så lenge balisen er tildekket.
TRV:07750Signal/Bygging10
TRV:07605Signal/Bygging10b) I kodetabellen skal XYZ-verdi(er) i kodeordene for den tildekkede balisen krysses ut med blyant. Dersom balisen er styrt settes det et felles kryss over samtlige XYZ-verdier i kodeordene for balisen.
TRV:07933Signal/Bygging10Utførelseskrav
TRV:07616Signal/Bygging10c) Når samtlige balisedeksler for strekningen er fjernet skal det ferdig utfylte registreringsskjemaet leveres til anleggseier. Dersom strekningen er under ombygging skal utfylt registreringsskjema leveres til sluttkontrollør.
TRV:07600Signal/Bygging10a) Tildekking skal angis med penn i Registreringsskjema for tildekking av balise, og tildekkingsnummer skal føres med penn i første kolonne.
TRV:07928Signal/Bygging10Utførelseskrav
TRV:07804Signal/Bygging10aLedere skal påsettes en endehylse før tilkobling til koderens B-klemlist. Unntak: Endehylse skal ikke benyttes ved kabel med helkjerne.
TRV:07595Signal/Bygging10a) Tildekking av baliser skal bekjentgjøres for anleggseier før utførelse.
TRV:07756Signal/Bygging10Seriebaliser som styres (fra sikringsanlegget) skal programmeres med balisetester/programmerer med «feiltelegram» (markert med «K» i kodetabellen). Hvilke kodeord som skal benyttes fremgår av kodetabellene for vedkommende stasjon/blokkpost.
TRV:07611Signal/Bygging10d) Ny balise skal inntegnes på Signal og Baliseplassering og på Skjematisk skiltplan med symbol for balise og symbol for tildekket balise etter hvert som de monteres. Balisegruppen skal angis med kilometer samt balisegruppens navn.
TRV:07934Signal/Bygging10Det skal ikke monteres baliser på sporvekselsviller.Utførelseskrav
TRV:07751Signal/Bygging10Da plasseringen av SH-baliser ved en sporveksel er vanskelig å angi ved prosjektering, må kodetabellens avstandsangivelse oppfattes som «veiledende». Avstand fra SH-gruppe til hovedsignal skal kontrollmåles etter montasje, samt eventuell justering av plassering og koding i kodetabell.
TRV:07606Signal/Bygging10c) I Signal og Baliseplassering skal symbol for balise (trekant) for hver tildekkede balise overskrives med symbol for tildekket balise (et stående rektangel med kryss).
TRV:07617Signal/Bygging10Signal 64E «Teknisk stolpe», eventuelt baliseskilt, skal plasseres ved A - balisen i balisegrupper som ikke ligger ved tilhørende signal eller skilt.
  1. Utførelse: Det kan tillates +/- 1 m i forhold til A - balisen.
Plassering av markeringsstolpe ved balisegruppe.
UtformingskravHensikten med kravet er at balisegrupper skal være tydelig merket slik at de er lette å finne for vedlikeholdspersonell.Kravlokasjon
TRV:07619Signal/Bygging10
TRV:07601Signal/Bygging10b) Tildekking av balise skal markeres med blyant i anleggstegninger som beskrevet i avsnitt Dokumentasjon – eksisterende balise eller Dokumentasjon – ny balise.
TRV:07929Signal/Bygging10Baliser i samme informasjonspunkt (balisegruppe) skal plasseres med en senteravstand på 2,3 - 3,5 meter (normalt skal det være tre sviller fri mellom hver balise)
TRV:07596Signal/Bygging10a) Midlertidig tildekking av baliser skal utføres med balisedeksel som vist i SA-800209 (minibalise) eller SA-800210 (stor balise, alle typer).
TRV:07757Signal/Bygging10
TRV:07612Signal/Bygging10a) Det skal foretas en kontroll av at balisedeksel er korrekt montert og merket. Kontrollen skal gjøres før første tog/skift passerer. Kontrollen skal foretas av sikkerhetskontrollør med ATC-godkjenning.
TRV:07935Signal/Bygging10Plassering av baliser i ledeskinner bør unngåsUtførelseskrav
TRV:07752Signal/Bygging10Parallell-baliser skal kodes med plugger for de kodeord som ikke varierer med tilstander i sikringsanlegget.
TRV:07607Signal/Bygging10d) Hvis strekningen har skjematisk skiltplan skal tildekkede baliser markeres som på Signal og Baliseplassering. Stiplede trekanter som representerer balisegruppe på tilstøtende tegning skal ikke markeres med symbol for tildekket balise.
TRV:07747Signal/Bygging10
TRV:07602Signal/Bygging10c) Det ferdig utfylte registreringsskjema for tildekking av balise skal oppbevares i anleggets relérom sammen med anleggstegningene så lenge det er tildekkede baliser på strekningen.
TRV:07930Signal/Bygging10Baliser på to ulike informasjonspunkter skal plasseres på en senteravstand på minimum 10,5 meter.
TRV:07597Signal/Bygging10b) Balisedeksler som legges ut over baliser i sporet skal sikres med 2 stk. M8×35 syrefast bolt med låsemutter.
TRV:07758Signal/Bygging10Etter omkobling av signaler, skjøting av kabler etc. skal det foretas isolasjonsmåling, utringing og kontroll etter gjeldende bestemmelser.
TRV:07613Signal/Bygging10b) Den som er ansvarlig for kontroll er også ansvarlig for at
  • Registreringsskjema for tildekking av balise blir fylt ut.
  • Tildekking er markert i anleggstegningene.
TRV:07936Signal/Bygging10Må det monteres baliser i ledeskinner skal balisene monteres langs med sporet.Utførelseskrav
TRV:07753Signal/Bygging10Kodeord som varierer med tilstander i sikringsanlegget, skal styres av egen koder.
TRV:07608Signal/Bygging10a) Markering på tegninger skal tydelig dateres og signeres av den som utførte tildekkingen, med samme dato og initialer som angitt i registreringsskjemaet.
TRV:06380Signal/Bygging4h) Personell med klarering for teknisk rom for sikringsanlegg eller utstyr for kjøreveisrelaterte ekomnett/teleanlegg skal også ha klarering for rom for betjeningsanlegg og rom for strømforsyningssanlegg.Intensjonskrav
TRV:06396Signal/Bygging4c) Nøkkel nr. 3 kan benyttes når det er nødvendig å sette vakt eller ved brann og lignende.Intensjonskrav
TRV:06375Signal/Bygging4c) Alle rom med teknisk utstyr for sikring av togfremføringen skal utstyres med lukket låssystem. Det vil si tekniske rom for sikringsanlegg, rom for utstyr til ekomnett, rom for betjeningsanlegg og rom for strømforsyningsanlegg.Utførelseskrav;Intensjonskrav
TRV:06391Signal/Bygging4a) Nøkkel nr. 2 er nøkkel til teknisk rom med kjøreveisrelatert utstyr for ekomnett/teleanleggIntensjonskrav
TRV:06386Signal/Bygging4a) Hovednøkkel nr. 2 skal gi adgang til:
  1. Alle tekniske rom med utstyr for kjøreveisrelaterte ekomnett
  2. Alle rom med betjeningsanlegg for sikringsanlegg.
  3. Alle rom med strømforsyningsanlegg og reservestrømsanlegg.
Intensjonskrav
TRV:06381Signal/Bygging4i) Det skal være en egen klarering/adgangsmulighet for alle ovennevnte rom i tilfelle brann eller lignende nødssituasjon. Dette kan ivaretas med ordinære nøkler eller annen adgangskontroll.Intensjonskrav
TRV:06376Signal/Bygging4d) Hver lås skal ha klareringskontroll av adgangen, slik at adgang til et rom ikke nødvendigvis gir adgang til de andre rommene som sikres med samme låssystem.Intensjonskrav
TRV:06392Signal/Bygging4b) Nøkkel nr. 2 skal oppbevares plombert på inngangsdøren til rommet.Intensjonskrav
TRV:06387Signal/Bygging4b) Hovednøkkel nr. 2 skal bare leveres ut til godkjent personale mot kvittering.
TRV:06382Signal/Bygging4a) Nøkkelsystemet beskrevet nedenfor er godkjent for bruk i Bane NOR. Andre systemer skal godkjennes før bruk.Intensjonskrav
TRV:06377Signal/Bygging4e) Teknisk rom for sikringsanlegg skal ha egen klareringskontroll.Intensjonskrav
TRV:06393Signal/Bygging4c) Nøkkel nr. 2 skal bare benyttes i tilfelle brann eller lignende.Intensjonskrav
TRV:06372Signal/Bygging4
  • Personell som skal stå ansvarlig for bygging og vedlikehold av signalanlegg skal ha fagbrev som signalmontør, og gyldig kompetanse i anleggstypen/på anleggsdelen.
  • For mekaniske anleggsdeler gjelder at den som skal stå ansvarlig for bygging skal ha kurset "Mekanisk kompetanse" (signal), og ha gyldig sertifisering på anleggsdelen.
  • Personell som skal kontrollere signalanlegg skal inneha kontrollfunksjon for signalanlegg, og ha gyldig sertifisering i anleggstypen/på anleggsdelen, tilsvarende som for kontroll ved vedlikehold, se kapittel 6 i Kontrollhåndboka.

Unntak: For sentrale deler av signalanlegg av type L2 skal personell ha relevant fagkompetanse, og gyldig kompetanse i anleggstypen/på anleggsdelen.

Personell som arbeider med signalanlegg skal ha nødvendig kompetanse til å kunne utføre sine arbeidsoppgaver på en slik måte at kravene til RAMS ivaretas.
IntensjonskravAvsnitt "Generelle krav"
TRV:06388Signal/Bygging4a) Nøkkel nr. 1 er nøkkel til teknisk rom for sikringsanlegg.Intensjonskrav
TRV:06383Signal/Bygging4b) Sakkyndig leder signal skal ha systemansvar for nøkkelsystemet og skal føre kontroll med at nøkler ikke kommer på avveie.Intensjonskrav
TRV:06378Signal/Bygging4f) Rom med utstyr til ekomnett skal ha egen klareringskontroll.Intensjonskrav
TRV:06394Signal/Bygging4a) Nøkkel nr. 3 er fellesnøkkel til inngangsdør, rom for betjeningsutstyr og omformerrom.Intensjonskrav
TRV:08480Signal/Bygging4Tilgang/klarering til tekniske rom for sikringsanlegg kan gis til følgende personale med tjenestelig behov definert av infrastruktureier:
  • personer med kontrollfunksjoner signal eller fagbrev som signalmontør
  • personer med relevant elektrokompetanse som har gjennomført godkjent opplæring
Personer med kontrollfunksjoner signal eller fagbrev som signalmontør kan fungere som ledsagere for øvrige personer med tjenestelig behov.
Sluttkontrollørkurs modul 1 samt gyldig FSE-kurs er godkjent opplæring for personlig tilgang til tekniske rom for sikringsanlegg. Merk at dette kun skal benyttes for personlig adgang, og ikke skal benyttes for å låse opp for andre (ledsagertillatelse).
UtførelseskravHensikten med kravet er å begrense adgang til sårbare anlegg til personer med tilstrekkelig opplæring for å redusere risiko for uønskede hendelser.
TRV:06373Signal/Bygging4Adgang til rom for teknisk utstyr til sikringsanlegg eller rom for utstyr i ekomnett skal bare gis til godkjent personale med tjenestelig behov definert av infrastruktureier.IntensjonskravKravet skal sikre at uvedkommende ikke skal ha tilgang til teknisk rom for utstyr til sikringsanlegg eller rom for utstyr i ekomnet.
TRV:06389Signal/Bygging4b) Nøkkel nr. 1 skal oppbevares plombert på inngangsdøren til rommetIntensjonskrav
TRV:06384Signal/Bygging4a) Hovednøkkel nr. 1 skal gi adgang til:
  1. Alle tekniske rom for sikringsanlegg.
  2. Alle rom med betjeningsanlegg for sikringsanlegg.
  3. Alle rom med strømforsyningsanlegg og reservestrømsanlegg.
Intensjonskrav
TRV:06379Signal/Bygging4g) Rom for betjeningsanlegg og rom for reservestrømsanlegg skal ha egen klareringskontroll.Intensjonskrav
TRV:06395Signal/Bygging4b) Nøkkel nr. 3 skal oppbevares plombert i sveivskap (der det er montert) på stasjonsvegg eller teknisk hus, eller i en tilsvarende plassert, tilgjengelig og sikret nøkkelboks.Intensjonskrav
TRV:06374Signal/Bygging4b) Godkjent personale skal ha uhindret adgang til utstyr for sikring av togfremføringen.Intensjonskrav
TRV:06390Signal/Bygging4c) Nøkkel nr. 1 skal bare benyttes i tilfelle brann eller lignende.Intensjonskrav
TRV:06385Signal/Bygging4b) Hovednøkkel nr. 1 skal bare leveres ut til godkjent personale mot kvittering.Intensjonskrav
TRV:06673Signal/Bygging6a) Et linjesignal skal siktes inn mot samme punkt som øvrige lyssignal på samme mast.
TRV:06668Signal/Bygging6a) Et repetersignal skal siktes inn mot det punkt signalet først er uavbrutt synlig fra
  1. Midt i sporet.
  2. 3 meter over skinneoverkant.
  3. Minimum 150 meter fra signalet.
TRV:06663Signal/Bygging6b) For et hovedsignal plassert på rett strekning eller i slak kurve skal avstand fra signal og til innstillingspunktet være 300 - 500 meter.
TRV:06658Signal/Bygging6Intensjonskrav
TRV:06674Signal/Bygging6a) Signal ”Avvikende kjørehastighet” skal siktes inn mot samme punkt som øvrige lyssignal på samme mast.
TRV:06669Signal/Bygging6a) Et togsporsignal skal siktes inn mot et punkt:
  1. Midt i sporet.
  2. 3 meter over skinneoverkant.
  3. Minimum 150 meter fra signalet.
TRV:06664Signal/Bygging6a) Et forsignal skal siktes inn mot det punkt signalet først er uavbrutt synlig fra
  1. Midt i sporet.
  2. 3 meter over skinneoverkant.
  3. Minimum 250 meter fra signalet.
TRV:06659Signal/Bygging6b) Lyssignal skal plasseres i henhold til godkjent prosjekteringsunderlag.
TRV:06675Signal/Bygging6a) Et sporvekselsignal skal siktes inn langs med sporvekselens hovedspor.
TRV:06670Signal/Bygging6b) Dersom togsporsignal kun er plassert for at det skal kunne ses av ombordpersonalet i forbindelse med avgang fra plattform skal signalet siktes inn mot hensiktsmessig punkt på plattform.
TRV:06665Signal/Bygging6b) For et forsignal plassert på rett strekning eller i slak kurve skal avstand fra signal og til innstillingspunktet være 300 – 500 meter.
TRV:06660Signal/Bygging6a) Signalmast skal være i lodd.
TRV:06676Signal/Bygging6a) Et kryssvekselsignal skal siktes slik at det er best mulig synlig for alle kjøreretninger gjennom sporvekselen.
TRV:06671Signal/Bygging6a) En middelkontrollampe skal siktes inn mot et punkt
  1. Midt i sporet.
  2. 3 meter over skinneoverkant.
  3. Hvor lokomotivfører typisk vil være når behovet for å vite om definert punkt er passert.
TRV:06666Signal/Bygging6b) Et dvergsignal skal siktes inn mot det punkt signalet først er uavbrutt synlig fra
  1. Midt i sporet.
  2. 3 meter over skinneoverkant..
  3. Minimum 150 meter fra signalet når det er frittstående og danner sluttpunkt for en togvei, ellers minimum 50 meter.
TRV:06661Signal/Bygging6
TRV:06677Signal/Bygging6a) Et sporsperresignal skal siktes inn langs med sporet.
TRV:06672Signal/Bygging6a) Signal forsiktig kjøring skal siktes inn mot samme punkt som øvrige lyssignal på samme mast.
TRV:06667Signal/Bygging6a) Et høyt skiftesignal skal siktes inn langs med sporet i begge retninger.
TRV:06662Signal/Bygging6a) Et hovedsignal skal siktes inn mot det punkt signalet først er uavbrutt synlig fra
  1. Midt i sporet.
  2. 3 meter over skinneoverkant.
  3. Minimum 150 meter fra signalet.
TRV:06689Signal/Bygging7
TRV:06684Signal/Bygging7
TRV:06679Signal/Bygging7b) I de tilfeller sporfelt benyttes og skinneskjøter ikke er sveiset skal de forbindes med skinneforbinder.
TRV:06690Signal/Bygging7
TRV:06685Signal/Bygging7
TRV:06680Signal/Bygging7c) Når skinneforbinder benyttes bør den være av samme utførelse som skinneforbindere i returstrømkretsens returskinne.
TRV:06691Signal/Bygging7
TRV:06686Signal/Bygging7
TRV:06681Signal/Bygging7Hensikten med kravet er å hindre at det oppstår driftsforstyrrelser hvis store returstrømmer gjør at sporfelt som ikke er belagt av kjøretøy, feilaktig indikeres som belagt.
TRV:06692Signal/Bygging7
TRV:06687Signal/Bygging7
TRV:06682Signal/Bygging7b) Dobbeltisolert midtmatet sporfelt for linjen (Type 4) skal ikke lenger bygges.
TRV:06693Signal/Bygging7
TRV:06688Signal/Bygging7
TRV:06683Signal/Bygging7
TRV:06694Signal/Bygging7a) Akseltellere skal bygges og justeres i henhold til leverandørens systemdokumentasjon.
TRV:06678Signal/Bygging7
TRV:07522Signal/Bygging8
TRV:07517Signal/Bygging8
TRV:07523Signal/Bygging8
TRV:07518Signal/Bygging8
TRV:07524Signal/Bygging8
TRV:07519Signal/Bygging8
TRV:07520Signal/Bygging8
TRV:07521Signal/Bygging8
TRV:07527Signal/Bygging9
TRV:07543Signal/Bygging9a) Et forsignal for et planovergangssignal skal plasseres slik at det er synlig i minimum 7 sekunder for raskeste tog og slik at det er synlig i minimum 3 sekunder før raskeste tog passerer planovergangsskilt..Forsignal for planovergangsignal skal siktes inn mot et punkt midt i sporet, 3 - 4 meter over skinneoverkant der signalet først er ubrutt synlig For forsignal for planovergangsignal plassert i rett eller lett kurve skal avstand fra signal og til innstillingspunkt være 450 - 500 meter.
TRV:07538Signal/Bygging9a) Ikke utarbeidet.
TRV:07533Signal/Bygging9b) Likestrøm utkoblingsfelt skal kun benyttes på strekninger uten sporfelt.

Unntak:

  1. Kan benyttes på stasjonsområder hvor sporfelt benyttes.
TRV:07549Signal/Bygging9
TRV:07528Signal/Bygging9b) Likestrøm innkoblingsfelt skal kun benyttes på strekninger uten sporfelt.
TRV:07544Signal/Bygging9
TRV:07539Signal/Bygging9a) Ikke utarbeidet.
TRV:07534Signal/Bygging9a) Akseltellersystem for utløsning av planovergang skal bygges i henhold til leverandørens systemdokumentasjon.
TRV:07550Signal/Bygging9
TRV:07529Signal/Bygging9a) Akseltellersystem for innkobling av planovergang skal bygges i henhold til leverandørens systemdokumentasjon.
TRV:07545Signal/Bygging9a) Krav til lokal operatørplass er gitt i kap. 11. Betjeningsanlegg.
TRV:07540Signal/Bygging9
TRV:07535Signal/Bygging9a) Veisignal skal innstilles mot vei i henhold til retningslinjer fra Vegvesenet.
TRV:07530Signal/Bygging9
TRV:07546Signal/Bygging9a) Krav til fjernstyringsanlegg er gitt i kap. 11. Betjeningsanlegg.
TRV:07525Signal/Bygging9
TRV:07541Signal/Bygging9
TRV:07536Signal/Bygging9b) Signalhodene festes på 127 mm rørmast eller annen godkjent signalmast, nedgravd med solid forankring eller festet på fundament.
TRV:07531Signal/Bygging9
TRV:07547Signal/Bygging9a) Betjeningsskapet skal plasseres slik på kiosken at den som eventuelt bevokter (betjener) anlegget skal ha full oversikt over veitrafikken når anlegget betjenes.
TRV:07526Signal/Bygging9
TRV:07542Signal/Bygging9a) Planovergangsignal skal siktes inn mot et punkt midt i sporet, 3 meter over skinneoverkant, signalet først er uavbrutt synlig fra, minimum 250 meter fra signalet. For planovergangsignal plassert i rett eller lett kurve skal avstand fra signal og til innstillingspunkt være 450 - 500 meter.
TRV:07537Signal/Bygging9a) Ikke utarbeidet.
TRV:07532Signal/Bygging9
TRV:07548Signal/Bygging9